Neden artık MVP değilim?


Paylaşımcılıktan vazgeçmemin mümkün olmadığını söylemiştim.
Önce neden mümkün değil ondan bahsedeyim.
Yıllar önce, aslında 12 yıl önce, SQL Server’la ilgili ilk teknik eğitimimin ilk gününü tamamladığımda, akşam bir arkadaşa şu duygumu ifade etmiştim: “Ben bunun için bir de para mı alacağım!”
Benim için öğrenmek, kavramak, başkalarının öğrenmesini ve kavramasını sağlamak, zor konuları kafamda çözümleyip insanların da en iyi şekilde anlamasını ve bunları kullanabilir hale gelmesini sağlamak inanılmaz keyifli bir deneyim.
Gelişmek ve geliştirmek, öğrenmek ve öğretmek, benim için bir yaşam tarzı. Bir zamanlar kendimi ‘hayat boyu öğrenici’ diye tanımlamıştım.
Bu ruh hali ile MVP’lik son derece paraleldi. O yüzden MVP’liği de keyifle yaptım. Aslında MVP’lik falan yapmadım. Zaten yapmaktan keyif aldığım şeyleri yaptığım için bana MVP dediler ve 8 sene boyunca bunu yaptılar.

Peki ne değişti? Hiçbir şey ve herşey…
Hala paylaşımcıyım. Ama ortamı, ‘context’i değişti.
Son üç senedir yöneticilikle ilgili sorumluluklarım giderek arttı. Son iki senedir unvanım da yönetici oldu. Son bir senedir artık yaptığım işin zaman bazında yüzdesi de çok büyük oranda yöneticilik.

12 sene sonra bir de bunun için para mı alacağım duygusunu tekrar yaşatan bir ortam oluştu benim için. Bu duygu benim için çok önemli. Para için çalışmıyorum. Rekabet için çalışmıyorum. Kendimi ispat etmek için çalışmıyorum. Keyif aldığım için çalışıyorum.
Keyif aldığım bu yeni şey, ekip kurmak, ekibi geliştirmek, MVP olarak daha geniş sayıda kişiyle daha az yoğunlukla yaptığım paylaşımı artık daha dar bir kadroyla ama çok daha yoğun olarak yapıyorum.

Çok güzel bir ekip kurdum. Genç, becerikli, zeki, paylaşımcı, başarılı, potansiyel sahibi ve potansiyelini hızla harekete dönüştürebilen, enerji kaynayan arkadaşlar hepsi. Ve ben yöneticileri gibi değil, onları bir arada tutan ve yörüngelerini geliştiren bir çekim noktası gibi hissediyorum kendimi.

İnanılmaz keyifli çalışıyorum son aylarda. Ekibimdeki tüm arkadaşlara huzurlarınızda bu keyif için teşekkür ederim.

Not: Peki topluma olan katkı? Topluma ve etkileşim halinde olduğum topluluklara bu şekilde eski katkıma göre onlarca kat daha fazla katkıyı (dolaylı da olsa) yapıyor olacağım. Bu da ayrı bir mutluluk kaynağı benim için.

Bu yazı KırkAmbar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

8 Responses to Neden artık MVP değilim?

  1. Gorkem Ozdoğan dedi ki:

    Yeni rolünüzde başarılar. İnsan yaptığı işten keyif alıyorsa başarılı olabiliyor. Bu bakışta değişen ortamınızda sizin birikimlerinizden yararlanan kişilerin çok şanslı olduğu söylenebilir.

  2. Abdullah Kise dedi ki:

    Fikirleriniz yine her zamanki gibi isabetli. Gerçekten bizim için sadece bir yönetici değil aynı zamanda hem bir bilgi membası hem de başarılı bir akıl hocasısınız. Kurduğunuz bu çevik ekibin üyesi olduğum için ve değerli vaktinizi, enerjinizi, teknik veya hayata dair tecrübelerinizi tüm samimiyetinizle bizimle paylaştığınız için minnettarım. Tüm ekip olarak elimizden geleni yaparak beklediğiniz katma değeri oluşturabileceğimize inanıyoruz.

  3. Resul Çavuşoğlu dedi ki:

    Yeni durum ve tercihlerinizi hayırlı olmasını dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s