SQL Server ve Veri Madenciliği 4 – Excel Data Mining Add-in’i kuruyoruz


Bir önceki yazımızda araç setine göz atmıştık. Şimdi Data Mining add-in’i kurmaya geldi sıra.

Öncelikle eklentiyi kurup kullanabilmek için nelere ihtiyacınız olduğunu hatırlayalım:

– Eklentinin üzerine kurulacağı Excel kurulumu. Bunun için Excel 2007 ya da Excel 2010’a sahip olmanız gerekiyor. 2010 kullanacaksanız Excel’in 32 bitinin kurulu olması gerekli. Çünkü eklentinin 64 bit versiyonu yok.

– Eklenti kurulum dosyası. Bir önceki yazımızda nasıl edinebileceğinizi anlatmıştık.

– Eklenti kurulduğu zaman arka planda bağlanıp veri madenciliği işlerini yaptıracağı Analysis Services kurulumu. Buna da önceki yazımızda değinmiş ve SQL Server’ın elinizde bir kurulumu yoksa deneme sürüme nasıl ulaşabileceğinizi anlatmıştık.

– Eklentinin düzgün çalışabilmesi için yapılması gereken ayarlar. Arka planda SSAS üzerinde ve eklentinin kendi içinde yapmamız gereken birtakım ayarlar var. Bunlardan bu yazıda bahsedeceğiz.

– Veri madenciliği çalışmalarına başlayabilmek için üzerinde çalışılacak veri. Eklentiyi kurduğunuz zaman örnek veriler içeren bir dosya da geliyor. Bu yazıda ve bundan sonraki yazılarda bu dosyadan bahsedeceğiz ve içindeki verileri kullanarak örnek çalışmalar yapacağız.

Kuruluma başlıyoruz

Özetlediğimiz bileşenler konusunda gerekli hazırlıkları yaptıysak kuruluma başlayabiliriz. Öncelikle indirdiğimiz eklenti kurulum dosyasını çift tıklayarak kuruluma başlıyoruz. Kurulum hayli basit, gerekli onayları vererek ilerliyor ve kurulumu bitiriyorsunuz. Sadece kurulucak unsurlar listesinde gelen dört bileşenin ikisi seçili, diğer ikisi devre dışı olarak geliyor. Burada tamamını etkin hale getirebiliriz. Bu bileşenlerin ikisi Excel’in içinde kullanılacak bileşenler, birisi SSAS’nin ayarlarını yapmak için kullanılabilecek bir sihirbaz. Bir tanesi de Visio ile ilgili bir eklenti. Visio eklentisine bu yazı dizisinde değinmeyi düşünmüyorum. Ama kendiniz denemek isteyebilirsiniz, onu da kurmanızda fayda var.

Kurulum dosyasını çalıştırmak sadece ilk adımdı. Eklenti kurulumu bittikten sonra, henüz Excel’i açmadan yapabileceğimiz bir başka işlem daha var: Veri madenciliği motoru olarak kullanacağım SSAS’te gerekli ayarların yapılması.

Eğer kendi kontrolünüzde olan bir SSAS kurulumu varsa, bu adımı kendiniz yapabilirsiniz. Ama kurumunuz bünyesinde bulunan ve sizin kontrolünüzde olmayan bir SSAS kurulumu kullanılacaksa, orada admin haklarına sahip olan bir kullanıcıdan bu işi sizin için yapmasını rica etmeniz gerekecek.

Start > All Programs altında Microsoft SQL 2008 Data Mining Add-ins klasörü gelmiş olmalı. Bunun altındaki Server Configuration Utility’i seçiyoruz.

İlk pencere hoşgeldiniz ekranı, geçebiliriz.

Hoşgeldiniz ekranından sonraki ilk adımda bağlanacağımız SQL Server Analysis Services kurulumunu belirtiyoruz.

Sonraki adımda ise geçici modellere izin verilmesini istiyoruz. Bu adımda görülen metinler sizin kurulumunuzda farklı olabilir. Benim SSAS kurulumumda bu ayar zaten önceden yapılmış olduğu için, bir uyarı olarak bu belirtilmiş durumda. Geçici modellere izin vermemiz önemli. Çünkü Excel eklentisi içindeki iki temel araçtan birisi her durumda geçici modeller kullanıyor, diğeri ise seçimlik olarak geçici modellerle çalışabiliyor.

Sihirbazın en önemli adımlarından birine geldik. Bağlanacağımız SSAS kurulumunda veri madenciliği çalışmalarımızın içinde yapılacağı veritabanının yaratılması ya da seçilmesi. Bu işi ilk kez yapıyorsak, bu adımda Create new database seçili gelir ve isim olarak da DMAddinsDB gözükür. İster yeni bir isim vererek ister bu ismi kabul ederek veritabanı oluşturulmasını isteyebiliriz.

Burada dikkat edilmesi gereken bir konu çoklu kişi çalışmasıdır. Diyelim satış bölümünden 3, pazarlama bölümünden 2 kişi veri madenciliği çalışmalarını bu eklenti üzerinden ve arkada aynı SSAS kurulumuna bağlanarak yapacaklar. Sihirbazdaki bir sonraki adımda yaratılan ya da seçilen veritabanı üzerinde admin hakları verilmektedir. Bu sebeple kişilerin ya da bölümlerin birbirlerinin çalışmalarına müdahale edebilmesi istenmiyorsa, sihirbaz oluşturulmak istenen veritabanı sayısı kadar çalıştırılmalıdır. Eğer satışa bir, pazarlamaya bir veritabanı düşünürseniz, sihirbazı iki kez çalıştırmalısınız. Birinde diyelim SatışDM diye bir veritabanı ürettiniz, bir sonraki adımda bu veritabanına satıştaki 3 kişinin hesaplarını admin olarak atarsınız. Sihirbazı ikinci çalıştırdığınızda da PazarlamaDM diye bir veritabanı oluşturup pazarlamadaki 2 kişiyi buraya admin olarak atayabilirsiniz. Eğer 5 kişinin herbirinin çalışmaları sadece kendileri tarafından yönetilebilsin ve kullanılabilsin istiyorsanız, her kişi için ayrı bir veritabanı üretip o kişiye yetki vermek üzere sihirbazı beş ayrı kere çalıştırmanız gerekir.

Önceki ekranın açıklamasında bahsettiğimiz yetkilendirme işlerini bu adımda gerçekleştiriyorsunuz. Add düğmesine basarak aynı veritabanında birden fazla kişiye yetki atamanız mümkün.

Buradaki adım sayısı sizin kurulumunzda farklı çıkmış olabilir. Ben de daha önceden olan bir veritabanı seçildiği için sadece iki adım çıktı. Siz yeni bir veritabanı seçtiyseniz, bu ekranda o veritabanının yaratılmasına ilişkin satırlar da görürsünüz.

Böylelikle eklentimizi kurmayı bitirmeye yaklaştık. : )

Aslında kurulumumuz tamamlandı. Ama Excel içinde yapmamız gereken birkaç iş daha var. İlk hatırlatılacak unsur: Konfigürasyonu zaten yaptık. Excel’i açtığınızda gelecek konfigürasyon sihirbazında verilen mesajları okuyup gerekli seçimleri yaptığınızda bu sihirbazı tekrar gösterme seçeneğini de göreceksiniz. Onu seçerek, Excel’i her açtığınızda zaten yaptığınız bir işle ilgili sihirbazın tekrar tekrar karşınıza çıkmasına engel olabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda, Excel’i açtığınızda karşınıza gelmesi gereken unsurların neler olduğunu, Excel’in içinden kurduğumuz SSAS veritabanına bağlantıyı nasıl sağlayacağımızı, eklentinin görülmemesi durumunda disabled olup olmadığını kontrol edip tekrar enable etmeyi, örnek veri dosyasını açmayı ve eklentinin yardım dokümanına erişimi göreceğiz.

Bu yazı MS İş Zekası, Veri madenciliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

16 Responses to SQL Server ve Veri Madenciliği 4 – Excel Data Mining Add-in’i kuruyoruz

 1. cigdem dedi ki:

  Mustafa Bey merhaba, belirttiğiniz şekilde kurulumu yapıyorum kurulum başarılı bir şekilde tamamlanmasına rağmen excelim e datamining starter ı gelmiyor. sample data vs tüm gelmesi gerekenler tamamlandı server ile bağlantıda sorun yok.sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

  • Mustafa Acungil dedi ki:

   Yukarıdaki ana menü başlıklarına ‘data mining’ gelmiyor mu? Yoksa başka bir hata mı alıyorsunuz? Biraz daha detaylı tarif edebilir misiniz durumu?

   • cigdem dedi ki:

    Mustafa Bey geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Ana menü başlıklarına gelmiyordu. Excelde eklentilerden ufak bir ayarlama yapmak gerekiyormuş, yapınca sorun çözüldü.

   • Mustafa Acungil dedi ki:

    Tamamdır. Muhtemelen add-in disabled duruma düşmüştü. Daha ileride de başınıza gelebilir. Manage diabled items gibi bir seçenek var, onunla tekrar enable etmek gerekiyor.

 2. hüseyin dedi ki:

  Mustafa Bey merhaba,

  gerekli işlemleri yaptım ancak excel e gelmedi forecast,analyse tools vb algoritmalar yardım edebilir misiniz.
  teşekkürler

  • Mustafa Acungil dedi ki:

   Excel ribbon’daki menü başlıklarına data mining diye bir şey geldi mi? O geldiyse kurulum olmuş demektir. Table Tools Analyze altındakileri görmek için, bir tablo yaratmış olmanız ve tablonun içine tıklamış olmanız gerekli. Analyze, Table Tools üst başlığı altında. Table Tools da ancak bir tablo içinde olduğunuzda aktif oluyor.
   Başka sebepleri de olabilir. Belirttiğim noktaları kontrol edip bilgi verirseniz ona göre yardımcı olmaya çalışayım.

 3. hüseyin dedi ki:

  Mustafa bey değerli cevabınız için teşekkür ederim.
  Bağlantı da porblem varmış bağlantıyı kurdum localhost connection da server açtım yeniden düzeldi.
  Yalnız daha önce kurduğumda tabloya tıklamadan da table tools analyze, görünümün yanında gözüküyordu.Şimdi ise önceki çalışmalarımın tablosuna tıklayınca gözüküyor ama yeni bir excel sayfasında ki tabloda “analyze” gözükmüyor.

  • Mustafa Acungil dedi ki:

   Format as table diyerek tablo olarak formatladığınız herhangi bir tablo içinde gözüküyor olması gerekir. Tablo olarak formatlanmayıp sadece çerçeve falan yapılmış bir alan olmasın baktığınız?

 4. hüseyin dedi ki:

  Evet tablo değil çerçeveli bir alanmış.Düzelttim tablo haline getirdim.
  Teşekkür ederim Mustafa bey

 5. Hidayet KATIRCI dedi ki:

  Mustafa bey merhaba ben add-ins kurulumunu yaptım fakat konfigrasyon ekranında “Unable to connect to server ‘localhost’. Please make sure user ‘hidt-pc\hidt’ has at least read permission to some database on the server.” şeklinde bie hata alıyorum nasıl düzeltebilirim ?

  • Mustafa Acungil dedi ki:

   Bağlanacağınız bir analysis services olması gerekiyor ve server configuration utility’i çalıştırarak orada bir database’e kullanacağınız kullanıcı için hak ataması yapmış olmanız gerekiyor. Bu yönde bir şey yaptınız mı?

   • Hidayet KATIRCI dedi ki:

    SQL server 2008 r2 yi kurdum ama direk bir analysis services kurulumu yapmadım nasıl yapabilirim acaba ?

   • Mustafa Acungil dedi ki:

    SQL Server kurulumu içinde servisler arasında analysis services seçeneği var. Onu seçtiyseniz kurmuştur. Ama ayrıca Excel add-in’i kurduğunuzda gelen ufak bir program var: Server Configuration Utility diye. Onu kullanarak Analysis Services’da birkaç ayar yapmanız gerekiyor.

   • Hidayet KATIRCI dedi ki:

    evet configuration ekranında step 1 yukarıda belirttiğim hatayı alıyorum.

 6. Mustafa Acungil dedi ki:

  Management Studio’yu açıp Connect’te Analysis Services’i seçerek browse for more diye dener misiniz? Named instance vb kurulmuş olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s