SQL Server ve Veri Madenciliği 3 – Araç setine bakış


Veri madenciliğini anlatmaya devam ederken, artık sıra araç setine göz atmaya geldi. Problem tipleri ve uygulamaları konuşabilmek için elimizde bir araç seti olmalı.

SSAS

Microsoft’un veri madenciliğiyle ilgili temel aracı SQL Server Analysis Services. Veri madenciliği structure’ları ve modellerini sürdüğümüz yer bir Analysis Services veritabanıdır. Bu yapının process edilmesini, Analysis Services motoru gerçekleştirir. Yani veri madenciliğinin ortamı olarak SQL Server Analysis Services’i kullanacağız.

Microsoft’la zaten çerçeve anlaşmaları olan bir şirkette çalışan bir geliştirmeci iseniz, muhtemelen şirketinizin size sağlayabileceği SQL Server Developer Edition lisansı vardır. Developer Edition, SQL Server’ın Enterprise Editionla aynı yeteneklere sahip ama sadece geliştirme amaçlı kullanılabilen sürümüdür. Maliyeti son derece düşüktür ve kişisel olarak bile edinmeyi rahatlıkla düşünebilirsiniz.

Ama bir developer edition edinemiyorsanız bile, veri madenciliğiyle ilgili çalışmalar yapma şansınız var: Deneme sürümü ile. Microsoft’un SQL Server ile ilgili ana sayfasına giderseniz, sayfanın en altlarında site haritasında ‘Get SQL Server’ başlığı altında ‘Try it’ bağlantısını görebilirsiniz. Bu bağlantıdan ulaşacağınız sayfada SQL Server’ın 180 günlük deneme sürümünü indirme şansınız olacaktır.

Bahsettiğim SQL Server ana sayfasının yazıyı yazdığım an itibariyle bağlantısı: http://www.microsoft.com/sqlserver/en/us/default.aspx

Deneme sürümünü indirebileceğiniz sayfanın yine yazının yazıldığı anki bağlantısı: http://www.microsoft.com/sqlserver/en/us/get-sql- server/try-it.aspx

BIDS

SQL Server’da iş zekası ile ilgili konularda geliştirme yaptığımız ortam SQL Server 2005’ten SQL Server 2008 R2’ye kadar Business Intelligence Development Studio adıyla geçen araçtır. Veri madenciğili uygulamalarını da bu araçla geliştirebiliriz. Bunun yanısıra ETL paketleri, raporlar, OLAP küpleri de bu araçla geliştirebilir. Veri madenciliği açısından bu konulara pek girmeyeceğiz. Ancak ETL aracı olan SQL Server Integration Services veri madenciliğinde de verilerin toplanması, düzeltilmesi, veri madenciliği süreçlerinin otomasyonu gibi konularda son derece değerli bir araçtır. Şimdilik bu kadarını söylemiş olalım.

BIDS’i biraz hızlı geçeceğim, çünkü veri madenciliği çalışmaları yaparken biz daha geniş bir kitleye hitap edebilmek amacıyla başka bir araç kullanacığız: Excel Data Mining Add-in.

Excel Data Mining Add-in

BIDS’i kullanmak için bir parça teknik bir insan olmak gerekli. Yazılım geliştiriciler gibi kişiler bu ortamı belki daha çok sevebilirler ama veri madenciliği yapma olasılığı olan çok daha geniş bir kitle var. Analitik yeteneklere ve iyi derecede Excel bilgisine sahip olan herhangibir kişi veri madenciliği alanında kendisini geliştirebilir. Bu yüzden BIDS yerine daha rahat kullanılabilir bir ortam olan Excel Data Mining eklentisini esas alacağız. BIDS’le yapabildiğiniz şeylerin çok büyük bir kısmını bu araçla tanıdık bildik Excel üzerinde yapmak mümkün. Ama sakın yanılmayın; Excel sadece sizin istekleriniz girdiğiniz ve sonuçları görüntülediğiniz bir arayüz olarak çalışıyor. Aslında eklentiyi kullanırken pek fark etmeseniz de arkada çalışan tamamen Analysis Services.

Excel Data Mining Add-in Microsoft’un sunduğu ücretsiz bir eklenti. Şu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=AF070F2C-46F4-47B6-B7BF-48979B999AEB&displaylang=e&displaylang=en

Veri madenciliği çalışmalarına başlayabilmek için aşağıdaki unsurları ihtiyacınız olacak:

– SQL Server Analysis Services

– Excel 2007 ya da 32 bit Excel 2010

Bu ikisinin yanısıra zamanla girdi verilerinizi bulundurmak için bir veritabanı sistemine ve verilerde olası temizlikler, aktarımlar vb için SQL Server Integration Services kurulumuna ihtiyacınız olacaktır.

Şimdiden indirip kurmaya girişmiş olabilirsiniz. Benden bekliyorsanız eğer bir sonraki yazımda eklentiyi nasıl kuracağınızı anlatmayı planlıyorum.

Bu yazı MS İş Zekası, Veri madenciliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s