Ne kadar bilgi o kadar iyi mi?


A Press’ten Pro SQL Server 2008 Analytics’e göz atıyorum. Biliyorum R2 çıktı falan filan ama, bu tür kitaplara daha çok ilginç deneyimler yakalamak için bakıyorum.

Netekim yakaladım. Buyrun kitaptan yorumsuz bir alıntı (Tercüme benden):

Anahtar müşterilerimizden birisi yönetim raporlama sistemlerini incelememizi istedi. Bizi çağırdılar ve -büyük gururla- ayda bir yayınlanan, 50 sayfadan oluşan ve 200 kişilik bölümdeki nerdeyse her operasyonla ilgili ölçütler içeren bir kitapçık gösterdiler. Yöneticiler kitapçığın hazırlanmasının çok zaman aldığını (20 gün) ve pek de incelenmediğini açıkladılar. Ulaştıkları sonuç, oluşumda daha fazla otomasyon uygulanması ve performanslarını iyileştirmek için insanların ulaşabileceğini anlamaları için bir yayma girişimi gerektiğiydi.

Dokümanın sahibi olan genel yöneticiye bu kitaba düzenli olarak başvurup başvurmadığını sorduk. “Hayır, aslında anlam çıkarmak için çok fazla bilgi bu. Ne anlama geldiğini anlamak için harcayacak tüm bir günüm yok.” dedi.

Karar verip önerdiğimiz yaklaşım, her yönetim kademesinin kontrol altında tutabileceği ve etkileyebileceği ölçütleri yakalayıp gösteren ve rolüne ilişkin bir karneye (scorecard) sahip olmasına doğru ilerlemek oldu. Her karne 5 ila 10 ölçüt göstermeliydi. Çünkü tekil bir rolün gerçekten odaklanıp etkileyebileceği ölçüt sayısının ancak bu aralıkta olduğunu düşünüyorduk.

Bu yazı MS İş Zekası, Performans yönetimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s