İş zekası uygulamalarının önyüzünde dikkat edilmesi gereken birkaç unsur


İş zekası uygulamalarında önyüz genelde buzdağının görülen kısmı gibidir. Aslında yaptığınız çalışmaların onda dokuzu arka plandaki veri ambarını, aktarım paketlerini, küpleri vb içerir. Kullanıcılar ise tüm bu yapının üzerine kurulan raporlama sistemleri, konsollar ve bazıları da Excel gibi bu sistemlere interaktif olarak bağlanan yapılar kullanırlar.

Kullanıcıların gördükleri bu arayüzlerde kaynak verilerle ilgili bazı ek bilgileri de uygun bir şekilde vermek gereklidir.

Mesela:

– SSRS’te raporlar yapmışsınız. Parametreleri de var. Kullanıcılar Report Manager’dan ya da kendi geliştirdiğiniz bir uygulama üzerinden raporları görüntülüyorlar. Ama dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Sadece görüntülemenin ötesinde bu raporları pdf, excel gibi dosyalara aktarabilirler. Ya da çıktı alabilirler. Eğer raporun çalıştırıldığı zaman, kimin tarafından çalıştırıldığı, parametre değerlerinin neler olduğu gibi bilgileri raporun gövdesi içine koymamışsanız, dışa aktarılan ya da basılan rapor bu tür önemli bilgiler eksik olarak alınmış olacaktır. Bu tür dışa alınmış ya da çıktı alınmış raporlara bakanların durumu karanlık bir çadırda filin çeşitli yerlerine dokunup borudur, yelpazedir vb diyenlere benzer hale gelebilir.

– Küp gibi yapılar kullanıyorsanız, bu yapılara bağlanan uygulamaların verinin en son ne zaman güncellendiğini gösteriyor olmasında fayda vardır. Bu yoksa ne olabilir? Diyelim bir akşam SQL Server Agent kapalı kalmış ve sizin de geceki aktarım paketleriniz ve küpün process edilmesi olaylarınız tamamen SQL Server Agent joblarıyla yapılıyordu. Yani yapılmadılar. Belki bu tür durumlar için alert’leriniz vardır. Diyelim ki, bu kadar basit değil hata, ama veri kaynaklarından birindeki önemli bir sorun sebebiyle o gece çalıştırmamanız gerekti paketleri. Ne olacak? Tüm kullanıcılarınız küpte dün akşamın değil bir önceki akşamın verisinin olduğunun farkında olacak mı? Bazı görünümlerde ve raporlarda son günün yüklenmemiş olduğu anlaşılmayabilir ve kararlarda önemli etkileri de olabilir bunun. En iyisi arayüzde en son yüklenme bilgisini bulundurmak.

– Yapılabilecek bir başka bilgilendirme de çeşitli raporlarda ve konsollarda veri kaynaklarının neler olduğunu dipnotlarda belirtmek olabilir. Bu belki ilk iki nokta kadar önemli olmayabilir ama verinin güvenilirliği gibi konularda şüpheli olabilecek kişilere kaynak sistemlere erişimleri varsa, oralardan veriyi daha detaylı inceleme ve doğrulama imkanı verebilir. Ama işin politika kısmını da iyi düşünmek gerekli. Bu imkanı vermeniz bazen iyi bazen de kötü sonuçlar doğurabilir.

Bu yazı MS İş Zekası içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to İş zekası uygulamalarının önyüzünde dikkat edilmesi gereken birkaç unsur

  1. Fergulesk dedi ki:

    merhaba mustafa bey. ben bilg. muh. son sınıf ogrencisiyim.java+oracle+veri madenciligini içeren bitirme calısması yapmak ıstıyorum .ancak henuz bır proje bulamadım . bana bu konuda yardımcı olurmusunuz?proje fıkırlerıne ıhtıyacım var.tesekkurler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s