PerformancePoint’te KPI tipleri


PerformancePoint uygulaması yaparken KPI tiplerini iyi anlamak önemli. Özellikle Scorecard’larda KPI’ları hiyerarşik görüntülerken bu tipler önem kazanıyor.

3 temel tip var: Yaprak seviye KPI, Ara seviye KPI ve Objective KPI.

Yaprak seviye KPI’lar zaten bir KPI hiyerarşisinin en ucunda olacak noktaları ifade ediyor. Bunlarda herhangi bir özetleme sözkonusu değil.

Eğer KPI’larınız bir doğal hiyerarşi içindeyse, yani aynı değerler yukarıya doğru doğal olarak özetlenerek gidiyorsa napacaksınız? Mesela satış organizasyonu hiyerarşisi bazında satış ve hedef verilerini düşünün. Satışlar yukarıya doğru toplanabilir. Hedefler yukarıya doğru toplanabilir. Bu durumda bunu tek bir KPI yapıp, arkada küpte bununla ilgili hiyerarşiye bağlamayı düşünebilirsiniz. Ara levellarla ilgili scorecard’da hiyerarşiyi koyduğunuz anda otomatik olarak ara seviyeler oluşacaktır.

Ya peki bu scorecard’la ilgili bir de strategy map yapmak istiyorsanız? O zaman ara KPI’lar oluşturmanız gerekir ki, strategy map’teki şekillerel bunları eşleyebilesiniz. Dolayısıyla scorecard’a hiyerarşiyi ekleme senaryosu burada çöker. Ama merak etmeyin o kadar da büyük bir çöküş değil bu. Çünkü veriambarı ve küp yapısında değişiklik yapmanıza gerek yok. Sadece hiyerarşinin her member’ı (ya da göstermek istediğiniz memberları) için yeni KPI create etmeniz gerekir. Bu yeni KPI’ları create ederken member filterla bağlamak istediğiniz hiyerarşi member’ını seçebilirsiniz. Böylelikle ara seviyelerde özetleri doğru olarak özetlemiş ara KPI’lar yaratmış olursunuz.

Peki o zaman Objective KPI’ları ne için kullanıyoruz?

Elmayla armutu beraber özetlemek için Objective KPI’ları kullanıyoruz. Objective KPI’larda actual ya da target özetlenmez. Sadece hesaplanan score özetlenir. (Score hesaplamayı belki başka bir yazıda yazarım, vakit bulabilirsem 😦  )

Yani diyelim elma satışlarında actual 50 sandık, hedef 200 sandık. Armut satışlarında da actual 20 adet, hedef de 20 adet. 50 sandık elmayla 20 adet armut beraber özetlenmez. 200 sandık elmayla 20 adet armut da beraber özetlenmez. Ama elma hedefini tutturma oranı 50 / 200 = 0,25 olarak ve armut hedefini tutturma oranı da 20 / 20 = 1,00 olarak hesaplanabilir. Diyelim ki elma KPI’ının ayarladığınız ağırlığı 80, armutunki de 20. Objective seviyesinde özetleme şöyle yapılabilir: (0,25 * 80) + (1. 20) / 100 = 0,40.

Umarım hesap hatası yapmamışımdır : ) Ve mantığı anlamanıza katkım olmuştur.

Bu yazı PerformancePoint, SSAS, Tabular Mode ve PowerPivot içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s