Analysis Services’ın ‘soğuk’ ve ‘sıcak’ performansı


Diyelim ki Analysis Services’ta bir sorguyu test etmek istiyorsunuz. Ama ilk çalıştırdığınızda süresi uzunken, tekrar denediğinizde zaten kısa sürede cevap veriyor. Böylelikle yaptığınız değişikliklerin etkisini anlama şansınız olmuyor.

Bunun sebebi Analysis Services’in verdiği cevapları önbelleğe (cache) almasıdır. Size önbellekten değil de sorguyu tekrar çalıştırarak cevap vermesini nasıl sağlarsınız? Bunun için şu XMLA kodunu kullanabilirsiniz:

  
               Adventure Works DW 2008         Adventure Works     
  

Database ve Cube’ün ismini değil ID’sini kullanmanız gerekiyor. Bunun için SSMS’te bu nesnelerin property sayfalarına erişerek bilgiyi alabilirsiniz.

Benzer bir etki veritabanı performansı ölçümü yaparken SQL Server Database Engine’de de sözkonusudur. Orada da (tabii ki bir test ortamında) DBCC FREEPROCCACHE komutunu kullanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca sayfalar da buffer’dan mı geliyor diye (procedure cache’i ve buffer cache’in her ikisi de boşalmış mı diye kontrol etmek için) merak ederseniz, set statistics io on ifadesini sorgudan önce kullanarak sorgu sonucuyla birlikte dönen mesajlarda io’ların diskten mi (physical ve read ahead) yoksa memory’den mi (logical) yapıldığını anlayabilirsiniz.

Bu yazı SQL Server, SSAS, Tabular Mode ve PowerPivot içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Analysis Services’ın ‘soğuk’ ve ‘sıcak’ performansı

  1. Erdem ZENGİN dedi ki:

    Merhaba; raporlarda 30 dk'lık bir cache ayarladığımızı varsayalım. O arada küpü tekrar process edersek, tekrar raporu çalıştırdığımızda güncel bilgileri verecekmidir?

  2. Mustafa Acungil dedi ki:

    Eğer analysis services'in cache'inden bahsediyorsak küp process olunca zaten devre dışı kalıp yenilenir.Ama mesela reporting services raporunun cache'iyse ve süre bağlamında yapılmışsa, cache süresi dolana kadar rapor eski datayı gösterir.

  3. Erdem ZENGİN dedi ki:

    raporun cache'sinden bahsediyordum teşekkür ederim. Küpün process olma sıklıgından daha az bir cache süresi atamak ozaman problem yaratmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s