SQL Server 2008 R2 için SysPrep


Bir istemçi işletim sistemi kadar çok sayıda SQL Server kurulumu yapılacak olması her ne kadar imkansızsa da, bazı kurumlar için sık sık SQL Server kurulumu yapıyor olmak bir sıkıntı olabilir. Acaba bu kurulumları hızlandırmanın bir yolu olabilir mi?

SQL Server 2008 R2’de Microsoft çok sayıda SQL Server kurulumuna sahip müşterilerini -doğal olarak 🙂 – çokça düşünmüş. Bu düşünceli yaklaşımın bir sonucu da SQL Server için SysPrep imkanı getirmek olmuş. Installation Center’ın Advanced sekmesine tıkladığınızda iki yeni bağlantının geldiğini görüyorsunuz:

Image Preparation ile binary kurulumu bitmiş bir imaj hazırlayabilir, Image Completion ile de kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Çoğu DBA için çok önemli bir özellik olmasa da sık sık SQL kurulumu yapması gereken DBA’ler için bu özellik faydalı olabilir.

Books Online bu SysPrep’in desteklediği bazı senaryoları şöyle sıralıyor:

Prepare Image adımını kullanarak aynı bilgisayarda bir ya da daha çok konfigürasyonu tamamlanmamış SQL Server kurulumu hazırlayabilirsiniz. Bu hazırlanmış kurulumlar Complete Image adımıyla aynı makinede daha sonra tamamlanabilir.

Hazırlanmış kurulumun SQL Server kurulum konfigürasyon dosyasını yakalayabilir ve bunu başka makinelerde sonradan konfigür edilmek üzere başka konfigürasyonu tamamlanmamış SQL Server kurulumları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Windows SysPrep aracıyla birlikte kullanarak, içinde SQL Server SysPrep’i de barındıran bir işletim sistemi SysPrep’i hazırlayabilirsiniz. Bu işletim sistemi imajını çok sayıda makineye yayıp, işletim sistemi seviyesinde kurulum ayarlarını tamamlar, ardından da SQL Server kurulum ayarlarını tamamlayabilirsiniz.

Bu yazı SQL Server 2008 R2 içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s