Çoklu Veritabanı Sunucu Yönetimi için SQL Server 2008 R2


Çok sayıda SQL Server kurulumu yönetmeniz gerekiyorsa, SQL Server 2008 R2’ye geçmeyi istemeniz için önemli bir sebebiniz var demektir. Ama hayalkırıklığı yaratacak bir unsuru da en baştan söyleyeyim: Sadece kontrol noktanızın SQL Server 2008 R2 olması -en azından şimdilik- yeterli değil. Kontrol etmek istediğiniz noktaların da SQLServer 2008 R2 olması gerekiyor.

Peki tüm bir organizasyonunuzda bu geçişi yaptınız diyelim; ne elde edeceksiniz?

SQL Server kurulumlarınızdan birini Utility Control Point (UCP) olarak ayarlayabileceksiniz. Sonra da SQL Server kurulumlarını ve DAC’ları (Data-tier Application Component) bu UCP’ye kaydedebileceksiniz. CPU kullanımı, disk dosyalarının kullanımı gibi birtakım hayati bilgiler kaydını yaptığınız tüm kaynaklar için varsayılan ayarı değiştirmediyseniz 15 dakikada bir toplanacak ve size hazır bir konsol olarak UCP üzerinden sunulacak.

Buradaki amacım, işin nasıl yapıldığını anlatmak değil, en azından bu yazıda böyle bir amacım yok. Sadece neler olabileceğinin farkındalığını oluşturmayı hedefliyorum. Onun için şimdilik teknik detaylara takılmayın. Sizin için bu önemli bir özellik mi ona odaklanın: Eğer en az on civarında takip altında tutmanız gereken SQL Server kurulumunuz varsa, bu kurulumlar üzerindeki bazı veritabanlarını ayrıca özel olarak takip altında tutmak istiyorsanız ve mevcut imkanlarınız bunları derli toplu tek bir yerde görmeye imkan tanımıyorsa, UCP kullanmak çok işinize yarayabilir.

Resim sanırım nasıl bir şey elde edebileceğiniz konusunda bir parça fikir vermiştir. Üstelik bu genel görünümü sadece yönettiğiniz SQL Server kurulumları (instance) için değil, deploy ettiğiniz veri katmanı uygulama bileşenleri için de (DAC) elde edebileceksiniz.

Peki bu genel görünümün yanısıra, tekil olarak bu kaynakların herhangi biriyle ilgili neler görebileceksiniz. Onun da bir örneğini sunalım:

Burada storage sekmesini görüyorsunuz, benzer şekilde CPU kullanımını da zaman bazında değişim olarak incelemek mümkün.

Ayrıca uyarı durumu kurallarını (policy’ler) da istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz:

Böylelikle yönetmek zorunda olduğunuz belki de yüzün üzerinde kurulumun ve uygulamanın hangilerinin gereğinden fazla ya da gereğinden düşük yükle çalışıyor olduğunu çok kolay takip edebileceksiniz.

Uygulama ya da instance’ları sunucular arasında taşıyarak yükü dengelemek, bazı uygulama ya da instance’ları aynı sunucuda birleştirmek gibi pek çok senaryoda UCP’ler size değerli bilgileri çok hızlı bir şekilde sunuyor olacaktır.

Bu yazı SQL Server 2008 R2 içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Çoklu Veritabanı Sunucu Yönetimi için SQL Server 2008 R2

  1. Webeffect dedi ki:

    Aslında tamda ihtiyacım olan bir teknoloji. 30 server izlemem gerekiyor. Tüm serverların R2 olma şartı hoş olmamış. Büyük şirketler bir anda yükseltme yapamıyorlar.İlerisi için bir teselli olmuş oldu.Teşekkürler bilgilendirme için.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s