SharePoint 2010 BI araçları: Excel ve PowerPivot Eklentisi


Excel 2010 ile analist bir son kullanıcı organizasyon verilerini görüntüleyebilir, değiştirebilir, analiz edebilir, raporlayabilir. Bu verilerden ‘zeka’ üretebilir. Bu tür amaçlarla en yaygın tercih edilen uygulama da Excel’dir.

Excel bu yüksek terhcih edilirliğiyle, Microsoft’un BI araçları içinde de önemini koruyor ve giderek geliştiriyor.

Özellikle Excel 2010’la kullanılabilen yeni bir ek çok önemli: PowerPivot. 10 birimlik veriyi 1 birime kadar sıkıştırarak bellekte kullanabilmesiyle, yüksek miktarlarda veriyle çalışmak için uygun bir seçenek. (Gigabyte’larca veriyle çalışabilirsiniz, ama yüzlerce Gig’le değil.)

PowerPivotla gigabytlar büyüklüğünde veriyi bağlanıp belleğe çekebilir ve bellekte OLAP benzeri bir yapı oluşturarak özet tablolar ve özet grafiklerle bu veriyi raporlayabilirsiniz. Üstelik sayfa dilimleyicilerini kullanarak Excel 2007’de yapabildiğinize göre çok daha zengin olarak…

Eğer SharePoint 2010 da kullanıyorsanız, oluşturduğunuz bu Excel dosyalarını SharePoint 2010 üzerine entegre kurulabilen Analysis Services imkanıyla doğrudan SharePoint’e yayımlayabilirsiniz de.

SharePoint 2010’da artık kullanıcı, bilgisayarında Excel yüklü değilse bile Excel belgesini tarayıcıda açabiliyor. Hatta tarayıcıda açtığı bu belgede (yetkisi varsa) içerikte değişiklik de yapabiliyor. Başka kullanıcılar da belgedeki bu değişiklikleri görebiliyor. (Aslında bu değişiklik kısmının iş zekası açısından tehlike de oluşturabileceğini belirtmek lazım…)

PowerPivot eklentisiyle ilgili de önemli bir notum var. PowerPivot, gerilla tipi ve çok etkili bir silah gibi. Onu doğru yerlerde kullanmak gerekli. Nasıl ki düzenli ordu kullanılması gereken bir cephe savaşında sadece gerilla taktikleriyle hareket etmek yanlış olursa, kurumsal bir veriambarı ve küp yapısına sahip olması gereken bir şirketin de sadece PowerPivot’la çalışması tehlikeli olur. Aynı benzetimden yola çıkarsak: Düzenli ordunun çalışmaları gerilla taktikleriyle desteklenebileceği gibi… Kurumsal bir yapı da mevcut veri ambarı ve küp yapısının zaman bağlamında yavaş tepki verdiği durumlar için, ara zaman dilimlerinde yeni ihtiyaçları PowerPivot’la kısa sürede karşılayıp sonraki çevrimde bunları normal veri ambarı ve küp yapısının içine alabilir.

Öte yandan kurumsal ölçekte bir veriambarı ve küp yapısına sahip olmasına gerek olmayan daha küçük şirketler PowerPivot’la analitik ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayabilirler.

PowerPivot’un Microsoft’un ‘BI for the masses’ yani kitleler için İş Zekası sloganına büyük katkısı var. Ama yine Microsoft’un veri ambarı için kullandığı ‘one version of truth’ yani ‘gerçeğin tek versiyonu’ sloganına büyük zararlar verme ihtimali de var. Bu yeni teknolojiyle ilgili temel çekincem, veri marketleri (data martlar) benzeri birbiriyle uyumsuz olabilecek veri adacıklarının ortaya çıkması…

Bu yazı SQL Server 2008 R2 içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s