Project Professional takvimleriyle ilgili bir uyarı


Project Professional’da bazı hatalar vardır ki, bu hataları yaparsanız kafanız fena halde karışabilir. Aslında sadece hatalar değil, bazen programın çalışma mantığıyla ilgili eksik teorik bilgiler de kafa karışıklığına sebep olabilir.

Kafa karıştırıcı hatalara bir örnek verelim:

Tools -> Options -> Calendar yoluyla eriştiğiniz sekmeden, gündeki saat sayısını ve haftadaki saat sayısını değiştirebilirsiniz. Böylelikle mesela 1 günlük iş girdiğinizde bunun 8 saat olduğunu, ya da 1 haftalık iş girdiğinizde bunun 40 ya da 45 saat olduğunu Project Professional bilebilir.

Benzer bir ayarı da standart proje takviminiz için yapabilirsiniz. Burada da günlük çalışma zamanı ve haftalık çalışma zamanını ayarlarsınız.

Eğer bu iki ayar birbiriyle çelişiyorsa, fena halde karışık zaman çizelgeleri oluşabilir.

Mesela düşünün ki, iş kanunundan yola çıkarak bir haftayı options’da 45 saat olacak şekilde girdiniz. Böylece hafta deyince 45 saat olarak algılar Project Professional. Ama belki de takvime girdiğiniz fiili çalışma saatleri haftada 40 saate denk geliyor. Bu durumda hafta birimiyle girdiğiniz işlerin takvime yansıması beklemediğiniz şekilde olabilir.

Bir de Project Server’daki kurumsal takvim ayarları devreye girince, bu tür karışıklıklar yapma ihtimaliniz daha da artar. Çünkü proje dosyanızın yerel takvimlerini değil, Server’ın takvimlerini kullanmanız gerekir. Server’ın takvimlerini kullanmaya geçmezseniz, yine kafa karıştırıcı sorunlar ortaya çıkmaya başlayabilir. Mesela kurumun kurumsal takvimine işlenmiş bir kurum özel gününden kaynaklanan tatil, sizin yerel takviminizde yer almıyor olabilir…

Proje yönetimi denince, sadece araçlara güvenmeyin. Project Professional ya da ve hatta Project Server sadece birer araç. At sahibine göre kişner. At binmeyi iyi bilmiyorsanız, at ne yapsın!

Bu yazı Proje yönetimi, Project Server içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s