SQL 2008’de veritabanı yedeğini compressed alınca ne olur?


Çeşitli yerlerden SQL Server 2008’de veritabanı yedeğini alırken sıkıştırma uygulanabileceğini okumuş ya da duymuşsunuzdur. Ama hiç denediniz mi?

SQL 2008’de AdventureWorks veritabanının yedeğini her iki şekilde aldım. Sıkıştırılmamış yedek 267 MB. Sıkıştırılmış yedek ise 56.6 MB. Kazanım oranı: Yüzde 78.8!

Üstelik kazanımınız sadece daha az disk alanı kullanmakta değil. Muhtemelen yedek alma sürenizde hissedilir şekilde kısalacaktır. Çünkü disk yazma miktarı da bu oranda düşmüş olacak.

Ama tabii sıkıştırmanın getireceği bir işlemci yükü de olacaktır. İşlemci yükü hafif disk okuma/yazma yükü ağır bir veritabanı için sıkıştırmalı yedek muhtemelen sizi hayli rahatlatacaktır.

Bu yazı SQL Server 2008 içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to SQL 2008’de veritabanı yedeğini compressed alınca ne olur?

  1. İbrahim DEMİR dedi ki:

    Mustafa Bey Merhaba;Yedeğin alınma süresinden ,restore süresinin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir gecenizi yedek almaya ayırıp sistem boşta iken yedekleme yapabilirsiniz. Fakat yedeği geri yükleme yani disaster durumu oluştuğunda sabaha herşey hazır olacak deme şansımız olmaz. Çok kısa bir sürede yedekten dönmek gerekecektir. O nedenle bu sıkıştırma işleminin yedekten dönme süresi hakkında da görüşlerinizi paylabilir misiniz?Sıkıştırma oranı ve yedekten dönme süresi arasındaki denge ne şekilde kurulmalıdır?Kolay gelsin.

  2. Mustafa Acungil dedi ki:

    Yedek alma sürecine benzer etkenler sözkonusu olacaktır buradada. IO’daki hız çoğu konfigürasyonda ekstra CPU yükünün sebep olabileceği zamandan daha fazla zamanı kazandıracaktır.Ama bunu test etmedim. Çalışmakta olan bir veritabanı için, çalıştığı sisteme benzer bir test sisteminde bu öngörünün test edilmesi gerekir.Veritabanı performansıyla ilgili her konuda olduğu gibi, genel ilkeler sunabiliriz, ama her veritabanı yöneticisinin kendi ortamı ve verisi için bunların tutarlı olup olmadığını kendisi test etmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s