RFID’ye dikkat


Satış gibi temel konular hakkındaki analizlerden öte iş zekası uygulamalarına girmişseniz, RFID’ye dikkat etmenizde büyük fayda var.

Üretim hattı, lojistik gibi alanlarda RFID’nin kullanımı büyük faydalar getiriyor. Bu da kullanımın giderek yaygınlaşmasına sebep oluyor. RFID barkod gibi bir sistem aslında. Ama farklı yönleri benzer yönlerinden önemli. Barkod’da okuyucunun etiketi ‘görmesi’ gerekiyor. Bu da hayli zahmetli olabilen bir süreç. Oysa RFID radyo frekansı üzerinden bu işi yapıyor. Yani görmek yerine duymaya benzetebiliriz. Bir şeyi görmeniz için doğrudan bakmanız gerekir, ama duymak çok daha kolaydır.

Mesela havaalanlarında bavul ve eşyaların RFID ile takibi uygulamalarına başlanmış. Kayıp bağaj konusunda önemli iyileşmeler sağlamış bu durum.

Peki bize etkisi nedir? İş zekası insanları olarak? Barkod verisini yönetmek ile RFID verisini yönetmek arasında ne fark olabilir ki?

Azla çok arasındaki farktır bu. Barkod verisi az olmaya eğilimlidir. Çünkü barkodla okuma yapmak maliyeti biraz yüksek bir eylemdir ve mümkün olduğunca az yapılmasına çalışılır. Oysa RFID okumalarının maliyeti (en azından insan emeği anlamında maliyeti) çok daha düşük olabilir. Bu da RFID kullanan sistemlerde çok daha fazla noktada okuma yapılacağı anlamına gelir. Hem altyapınızın teknik olarak daha fazla yükü kaldıracak şekilde yapılandırılması gerekebilir, hem de tasarımlarınızın ölçüm hassasiyetinin artması gerekebilir.

RFID’li bir sistemle ilgili çalışacak olursanız, ekstra yük ve ekstra hassasiyet gereksinimleri doğabileceğini unutmayın.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s