Reporting Services’i scale-out etmek (dağıtıklaştırmak)


Raporlama yükünüz fazla ise, Reporting Services’i tüm unsurlarıyla tek sunucuya kurmanız yeterli gelmeyebilir. Yüksek kullanılabilirlik/uygunluk (high availability) için ya da iş yükü fazla olduğu için Reporting Services’i dağıtık hale getirmek isteyebilirsiniz.

Bunun için ilk yapmanız gereken uygulama ve veritabanı katmanlarını ayrı makinelere kurmaktır. Reporting Services’i uygulama olarak tutacak sunucuya kurarsınız, ama kurulum sırasında ayarları otomatik yapmazsınız. Sonradan Reporting Services Configuration Manager’ı açıp ayarları yaparsınız. Database sayfasında Reporting Services’in iki veritabanını tutacak sunucuyu seçerken de lokal değil veritabanlarınızı tutacak ve uygun SQL Server veritabanı sürümünün yüklenmiş olduğu ikinci sunucuyu seçersiniz.

Böylelikle veri ve uygulama katmanlarını ayrı sunuculara yapılandırmış oldunuz ama henüz burada yedeklilik yok.

Veritabanı katmanında yedekliliği SQL Cluster kurarak sağlayabilirsiniz. Cluster şu an burada konumuz olmadığı için daha fazla detayına girmiyorum.

Uygulama katmanında ise başka uygulama sunucularını da aynı gruba dahil etmeniz gerekir. Bunun için dahil etmek istediğiniz sunucuya Reporting Services’ı kurar ama kurulum sırasında ayarları otomatik yapmazsınız. Kurulum yaptığınız bu sunucuda da Reporting Services Configuration Manager’ı açar ve elle ayarları yaparsınız. Database sayfasında yeni bir veritabanı oluşturmak yerine, daha önceki sunucuyu bağladığınız veritabanı sunucundaki oluşmuş Reporting Services veritabanlarına yönlendirme yapmanız gerekir.

Buraya kadar güzel, ama SQL Server 2005’te tam burada çoğu insan takılıyordu. İkinci uygulama sunucusu initialize olamıyordu çünkü. Initialize’ı ancak bu gruba daha önce dahil olmuş bir Reporting Services kurulumunun Reporting Services Configuration Manager’ından yapabirsiniz.

SQL Server 2008’deki Reporting Services Configuration Manager’da bu durum daha açık bir şekilde belirtilmiş. Scale-out Deployment sayfasında şöyle yazıyor:

“… Servers that are waiting to join the scale-out deployment must be added by a Report Server instance that is already part of the deployment.”

Bu yazı SQL Server, SQL Server 2008, SSRS ve PowerView içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s