İş zekası raporlarının gösterimlerinde kavramlar


KPI, scorecard, dashboard, report, portal… Hepsi biraz birbirine karışıyor sanki değil mi?

Bu tür yapıları etkin bir şekilde kullanan bir organizasyondaysanız, kafanız berrak olabilir. Ama konuya yeni girenler için kavramlar biraz birbirine karışabiliyor.

Eğer zaten bu kavramları net olarak biliyorsanız, pas geçebilirsiniz bu yazıyı.

KPI nedir başlıklı bir yazı yayınlamıştım zaten. Orada çok daha geniş bilgi veriyorum, ama kısaca söylemek gerekirse, KPI değer, hedef, eğilim ve grafik gösterimden oluşan bir bilgidir. Trafik ışığı, kadran gibi verinin sayısal değerinden çok hedefe göre durumu görsel olarak gösteren unsurlardır KPI’lar.

Report yani rapor ise görsel yönleri de olabilmekle birlikte daha çok sayısal verileri sunar ve genelde KPI’lardan daha detaylıdırlar.

Scorecard yani karne, KPI’ların belirli perspektiflere göre gruplanarak sunulmasıdır. Bazı durumlarda KPI’lara ağırlık puanları verilerek detaylardan özete doğru KPI seviyeleri de oluşturulabilir. (Şirketin genel görünümü sarı, detaya baktığınızda satışlar sarı, müşteri memnuniyeti yeşil, yeni ürün geliştirme süresi kırmızı vb gibi.)

Dashboard yani konsol, karneler, raporlar ve KPI’lar içerebilir. Konsol ve portal bazen birbirlerinin yerine kullanılan kavramlar haline de gelebilir. Ama genelde portal, konsolun yanısıra kişilerin duyurulara, epostalarına vb erişebileceği alanlar da içeren daha üst bir yapıdır.

Bir iş zekası uygulamasının en zor kısmı, veriambarı oluşturmak ve sağlıklı olarak güncellenmesini sağlamaktır. Ama iş burada bitmez. Görece daha kolay olmakla birlikte, iyi bir sunum da çok önemlidir. Unutmayın ki algı gerçektir ve arkadaki yapı ne kadar iyi olursa olsun, asıl önemli olan kullanıcıların sistemi nasıl algıladığıdır. Bu da tamamen iş zekası sisteminin önyüzü ile ilgilidir.

Hatalı veriler veriyorsanız, kimse sisteme güvenmez. Bu anlamda altyapı çok önemlidir. Doğru bilgiyi, doğru zamanda, doğru kişilere ulaştırmanız gerekir. Ama iyi bir arayüzünüz yoksa, bu kadar büyük başarıyla ilerlediğiniz bir işte, son anda havluyu atmışsınız gibi olur. Bu maraton koşan bir kişinin, stada girdikten sonra çöküp kalması gibidir. Yarışı bitirmediği için stada ilk giren olmasının hiçbir değeri olmaz.

Kullanılmayan iş zekası sistemi, yok hükmündedir.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s