SQL Server 2008’de spatial data (uzam verisi)


Bir önceki yazıda veritabanlarının artık yapısal olmayan verileri de yoğunlukla tutmaya başladığını söylemiştim. Spatial data ya da uzam verisi de bu tür veriler sınıfına sokulabilir. Ama filestream kadar yapısal olmayan bir veri değil karşımızdaki. Daha çok yeni yeni yapısallaştırılan, standartları oturan bir veri tipiyle karşı karşıyayız.

SQL Server 2008 uzam verisi için iki veri tipi sunuyor: geometry ve geography. Aralarındaki fark şu: Geometri Euclid sistemini esas alıyor, yani bir düzlem üzerinde çalışıyor. Geography ise dünya yüzeyini esas alıyor, yani dünya yüzeyinin bükümünü de dikkate alıyor.

Basit bir arsa hesabı için geometriyi kullanmanız düşünülebilecekken, şehirler arası ya da ülkeler arası seviyede bir çalışmada geography’yi kullanmanız daha uygun olacaktır.

Uzam verisinin standartlaşmaya başladığını söylemiştik. SQL Server bu veri biçimlerinden OGC (Open Geospatial Consortium), WKT (well known text) ve WKB (well known binary) ile konuşabiliyor.

Bu tür sistemlerden gelmiş verileri STGeomFromText, STPointFromWKB, STPolyFromText gibi çeşitli yöntemlerle SQL Server geometry ve geography tiplerine dönüştürmek mümkün.

Uzam verisini sorgulamak ya da üzerinde çalışmak için çok güzel imkanlar sunuluyor. Bunlardan bazıları:

– STIntersection: Var olan iki örneğin kesişimini yeni bir örnek olarak verir. Bu şekilde mesela yeni satın aldığınız bir şirketin satış bölgeleri ile kendi şirketinizin satış bölgelerinin kesişim alanlarını bulmanız mümkün olabilir.
– STIntersects: İki örneğin kesişip kesişmediği bilgisini verir. Diyelim kendi süpermarket noktalarınızın hizmet verdiği alanlar ve rakip bir süpermarket zincirinizin noktalarının hizmet verdiği alanlar bir saha çalışması sonucu elinizde oluştu. Bunların kesişimlerinin olup olmadığını inceleyebilirsiniz.
– STDistance: İki nokta arasındaki en kısa mesafeyi verir.
– STLength: Bir çizginin uzunluğunu verir.
– STArea: Bir örneğin toplam yüzey alanını verir.

Uzam verilerini kullanarak yapılabilecek o kadar iş var ki!

Yer belirleme sistemlerini düşünün… Lojistik hizmetlerini düşünün… Depolama hizmetlerini düşünün…

Küçük bir örnek:

Türkiye’de özel bir liman konteyner’ların yerleşimini üç boyutlu olarak bilgisayardan takip edebildiği için konteynerları birbirlerinin görünümünü kapatacak şekilde yerleştirebiliyor. Oysa kimi büyük limanlarda bu imkan olmadığı için konteynerlar görüntüleri kapanmayacak şekilde yerleştirilmek zorunda kalıyor. Çok değerli liman alanının ne kadar etkin kullanılabildiği, doğrudan karlılığı etkileyecek bir unsurdur. Ayrıca bir konteynerın konumunu belirlemek için o koca konteyner kuleleri arasında insanların dolaştırılması kaza riskini de artırmaktadır.

Küçük bir örnek sadece… Başka neler yapılabileceğini düşünün!

Bu yazı SQL Server 2008 içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s