Excel data mining add in for SQL Server 2008


Excel’in data mining add-in’inden sanırım daha önce de bahsetmişimdir. Ben bahsetmemiş olsam da, veri madenciliğiyle ilgiliyseniz umarım duymuşsunuzdur.

Bu aracı kullanarak veri madenciliğinin detayları hakkında neredeyse hiçbir şey bilmeden, binlerce satırlak bir veri tablonuzda desen analizleri yapmanız, aykırı verileri belirlemeniz, eğilim analizleri yapmanız, etkin faktörleri belirlemeniz mümkün.

SQL 2008’e yönelik olarak Excel data mining add-in’in yeni bir sürümü çıktı. Bu sürümdeki en önemli fark bence tekil örnekleri puanlandırma olayı. Şöyle ki: Diyelim ki, bir satın alma kararını etkileyen faktörlerin hangi kolonlar olduğunu tespit ettiğiniz. SQL 2008’e yönelik add-in bunların ağırlıklarını belirleyerek, elinize gelen yeni bir veri örneğinin detaylarını girdiğinizde satın almasının olası olup olmadığıyla ilgili tahmini size kolaylıkla veriyor. (Bu özelliğin adı: Prediction Calculator)

Yani ne yapabilirsiniz? Mesela telefonla arayarak satış yaptığınız insanların çeşitli özellikleri elinizde olsun. Diyelim ki bir kolonda, bu insanların yaptıkları alışveriş tutarına göre (sıfır dahil) sınıflandırıldıkları bir bilgi var. Bu kolonu etkileyen önemli diğer kolonları araç üzerinden analiz ettiniz. Etkin faktörler ve ağırlıkları belirlendi. Anlaşmalı olduğunuz bir firmadan aranacak yeni kişilerle ilgili bilgiler geldi. Bu kişilerin etkin olarak belirlediğiniz özelliklerle ilgili bilgileri de dolu. Kişilerin bu belirli bilgilerini sisteme girerek satın almada dereceleri ile ilgili bir tahmin elde etmeniz mümkün.

Excel data mining add-in’i incelemediyseniz Microsoft’tan ücretsiz olarak indirip bir inceleyin derim.

Gereklilikler:

– Excel 2007’ye sahip olmanız. Önceki sürümlerde çalışmıyor.
– Arkada bir SQL Server 2008 (ya da önceki sürüm için SQL Server 2005) bulunması ve bunun üzerinde Analysis Services’in kurulu olması.
– Bağlanacağınız araçta kurulum sihirbazının çalıştırılmış olması. Bu kurulum sihirbazı hangi Analysis Services’a bağlanılacağını belirliyor ve bu Server üzerinde geçici hesapların yapılacağı veritabanını belirleyip kullanacak kişiye bu veritabanı üzerinde hak veriyor.

Bu yazı SQL Server 2008, Veri madenciliği içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s