SQL Server 2008’de zengin audit yetenekleri


Veritabanı yönetiminde önemli konulardan biri de veri ile neler yapıldığını denetleme gereksinimleridir. SQL Server 2008 bu konuda zengin imkanlar sunuyor.

Management Studio’da Server’ın altında Security düğümünde Audits’i sağ tıklayarak new audit dediğinizde bir dosyaya, security log’a ya da application log’a audit oluşturabiliyorsunuz. Bu sadece bilgileri nereye yazacağınızla ilgili bir ayar.

Bunu yaptıktan sonra diyelim ki, belirli bir tabloda update işlemlerini audit’e dahil etmek istediniz.

İlgili veritabanında Security düğümünün altında Database Audit Specifications’ı sağ tıklayarak yeni bir örnek oluşturabilirsiniz. Ekleyeceğiniz bu audit spec’te öncelikle daha önce oluşturduğunuz audit’e yazacağını belirtiyorsunuz. Ardından audit action type’tan Update’i seçebilirsiniz. Object class’ından Object’i seçin. (Diğer seçenekler Database ve Schema.) Sonra da istediğiniz tabloyu seçin. Hatta takip etmek istediğiniz belirli bir principal’ı da seçebilirsiniz.

Hem audit’i hem de spec’i enable ettikten sonra, artık bu tablo ile ilgili belirttiğiniz kişi tarafından yapılan update’leri belirttiğiniz audit yerinden izleyebilirsiniz.

Ne tür işlemleri audit’e alabileceğinizi incelemek için SQL Server 2008 Books Online’da “SQL Server Audit Action Groups and Actions” ifadesini aratabilirsiniz. Audit gereksinimleri olan bir dba’seniz, ya da güvenlik biriminde SQL Server’da audit yapma ihtiyacı olan bir kişiyseniz, karşınıza çıkan seçeneklerden hoşlanacağınızı düşünüyorum.

Bu yazı SQL Server 2008 içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s