SQL Server Installation Center


SQL Server 2008’le birlikte gelen yeni kavramlardan biri de Installation Center.

SQL Server 2008’i kurmuş olduğunuz makinede, Start > All Programs > Microsoft SQL Server > Configuration Tools altından SQL Server Installation Center’a erişebilirsiniz.

Installation Center’da Planning sayfasında System Configuration Checker’ı tetiklemeniz mümkün. Tabii ki bunun için Setup dosyalarına erişiminiz olmalı, size onları soracaktır. Burada yapabileceğiniz bir başka konu ise Upgrade Advisor’ı kurmak. Bunun haricinde Internette çeşitli SQL Server dokümanlarına erişim için linkler de var.

Installation sayfasında da bir internet bağlantısı var. Bu bağlantıyı kullanarak ürünle ilgili güncellemeler olup olmadığını internetten araştırabiliyorsunuz. Diğer seçenekleri kullanarak ise, Yeni bir SQL Server kurulumu yapmanız, yeni SQL Server failover cluster’ı kurmanız, bir SQL Server failover cluster’a düğüm eklemeniz, SQL 2000 ya da SQL 2005’ten upgrade etmeniz mümkün.

Maintenance sayfası size edisyon güncelleme (edition upgrade), tamir etme ve SQL Server failover clusterından düğüm çıkarma şansları sunuyor.

Tools sayfasından tetikleyebileceğiniz üç araç var: System Configuration Checker’ı başlatabilirsiniz. Installed SQL Server features discovery report’u kullanarak SQL Serverla ilgili (2000, 2005, 2008) kurulu unsurları inceleyebilirsiniz. Upgrade Integration Services packages’ı kullanarak da 2005 paketlerini 2008 paketlerine yükseltebilirsiniz.

Resources sayfasında erişmek isteyebileceğiniz çeşitli SQL Server kaynaklarının bağlantıları bulunuyor.

Advanced sayfasında konfigürasyon dosyasıyla kurulum ve cluster kurulumunu özelleştirerek yapmak gibi imkanlar sağlanıyor.

Options sayfasında ise yapmak isteyeceğiniz kurulumun işlemci tipini ve kurulum medyasının yerini belirtmek seçeneklerin bulunuyor.

Bu tür imkanları derli toplu bir yerde bulmak hoş olsa gerek.

Bu yazı SQL Server 2008 içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s