SQL Server 2008’de çoklu sunucu sorguları


SQL Server 2008’de Central Management Server diye bir kavram var. Mantık şu: Bir sunucuyu Central Management Server olarak atıyorsunuz. Ardından bu sunucu altında diğer sunucuları istediğiniz gibi gruplar halinde oluşturuyorsunuz.

Peki niye böyle bir şey yapalım? İki temel faydası var:

– Bir sorguyu birden fazla sunucuya eş zamanlı olarak gönderip cevapları almak.
– Policy bazlı yönetimde, sunucuları tek lokasyondan kontrol etmek.

Uygulamayı nasıl yapıyorsunuz:

Öncelikle Management Studio’da, View menüsünden Registered Servers’ı seçin. Central Management Servers’ı sağ tıklayıp Register Central Management Server deyin. Merkezi sunucu olarak atamak istediğiniz sunucuyu bu şekilde oluşturun. Ardından oluşturduğunuz sunucuyu sağ tıklayıp New Server Registration diyerek, istediğiniz sunucuları bu sunucuya bağlı olarak oluşturabilirsiniz.

Bir merkezi sunucuya bağlı tüm sunuculara sorgu göndermek için, merkezi sunucuyu sağ tıklayarak New Query demeniz gerekiyor. Sorgu gruptaki sunuculara gönderilip sonuçları size getiriliyor.

Tools > Options > Query Results > SQL Server > Multiserver Results’tan dönen sonuçların nasıl görüntüleneceği ile ilgili 3 özelliği ayarlamanız da mümkün. Sonuçlara login name’ini dahil ettirebilirsiniz. Server name’i dahil ettirebilirsiniz. Sonuçları her sunucu için ayrı sonuç olarak ya da tek bir sonuçta birleşmiş olarak alabilirsiniz.

Çoklu sunucu sorguları için en önemli iki çekince:

– Windows Authentication kullanmak durumundasınız. Ve kullandığınız kişinin yetkileri nelerse onunla kısıtlı alabileceğiniz sonuçlar.

– Bence daha önemlisi: Central management server’ı kendi altına registered server olarak ekleyemiyorsunuz. Bunun Türkçesi: 4 sunucunuz varsa ve birini merkez yapıp diğer üçünü altına eklediyseniz, sorgularınızı bu alttaki üçüne yönelik çalıştırabilirsiniz. Merkez sunucunun kendisined sorgunuz çalışmamış olur. Ya da yönetmek istediğiniz sunucuları merkezi olarak yöneteceğiniz sunucu içlerinden biri olamaz. Başka bir sunucu olması gerekiyor. Aslında başka bir sunucu değil de, en azından başka bir instance olması gerekiyor.

Bunun küçük bir istisnası var: Registered Servers penceresinde Local Server Groups grubuna istediğiniz instance’ları ekleyerek bunlara toplu sorgu göndermeniz mümkün.

Bu yazı SQL Server 2008 içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s