SQL Server 2008’deki temel yenilikler


SQL Server 2008’de gelen yenilikler üzerine yazmayı uzun süredir düşünüyorum, ama bir türlü elim değmedi.

Bu konuda web günlüğümün takipçisi olup beklenti içinde olan kişiler olduğunu da biliyorum. Gecikme için kusura bakmayın lütfen.

Bugünden itibaren yazmaya başlıyorum. Umarım hızlı ve yoğun bir şekilde devamını getiririm.

Bir giriş olarak SQL Server 2008’deki temel yeniliklerin neler olduğunun bir listesini vereyim:

Configuration Servers: Fazla sayıda SQL Serverı yönetmesi gerekenlerin seveceği bir özellik.

Policy-Based Management: Yine fazla sayıda SQL’i olan, SQL’lerle ilgili çok sayıda kişinin işlem yaptığı ortamlarda ilke tabanlı yönetim imkanı getiren güzel bir özellik.

Resource Governor: SQL Serverı paylaşan çeşitli kullanıcı istek gruplarının birbirlerinin performanslarını etkilediği durumlar için birebir. Hangi grubun ne kadar kaynak kullanabileceğini sınırlayabiliyorsunuz. Daha iyi bir trafik yönetimi sağlayacaktır.

Data Collector: SQL server performansını ve sorunlarını artık bir veri ambarı yaklaşımı ile incelemek mümkün olacak.

Plan Freezing: Bellekte yüklü planları daha detaylı yönetmeye imkan tanıyacak.

Transparent Data Encryption: Uygulamalarınızda hiç değişiklik yapmadan sadece veritabanı konfigürasyonu ile diskte verilerinizin şifreli olarak bulunmasını sağlayabileceksiniz.

Auditing All Actions: Veritabanında neler oluyor… Daha iyi inceleme imkanı…

FILESTREAM Data Type: Büyük dosyalarınızı dosya sisteminde tuttuğunuz halde üzerlerinde yapılan işlemlere transactional olma özelliği kazandırabileceksiniz.

Spatial Data: Uzam dataları tutan uygulamaları desteklemek için birebir. Hem coğrafi konum, hem de şekil bilgileri için…

Hot Add CPU: Daha iyi high availability desteği sağlamış olacak.

Conflict Detection: Çatışmaları daha iyi yönetmeye imkan tanıyacak.

Change Data Capture: Triggerlara gerek olmadan sadece birkaç prosedür çalıştırarak istediğiniz tabloları takibe alabileceksiniz. Belirli bir tarih aralığında değişen satırlar hangileri? Hangi işlem yapılmış? Hangi kolonlar etkilenmiş? Hepsinin cevabını bulmak mümkün.

MERGE statement: Kayıt varsa UPDATE, kayıt yoksa INSERT.

Report Designer: Teknik olmayan ama rapor geliştirme sorumluluğu olan insanlar bu stand-alone windows uygulaması ile Business Intelligence Development Studio kullanmadan rapor geliştirebilecekler.

Analysis Services Wizards: Analysis Services’ta wizardlar artık çok daha iyi küpler tasarlamaya yönlendirecek sizi. Microsoft’un en iyi yaptığı işlerden birisi kullanıcı davranışı analizi. Yeni wizardları kullanmak biraz daha zahmetli bazı noktalarda, ama ortaya çıkan küp tasarımları çok daha iyi.

Umarım iyi bir başlangıç olmuştur.

Bu yazı SQL Server 2008 içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to SQL Server 2008’deki temel yenilikler

 1. muzaffer dedi ki:

  Merhaba, blogunuzu yeni takip etmeye başladım çok faydalanacağımı düşünüyorum.SQL 2008 ve BI kısmına yönelik yazılarınızı bekliyorum.Merak ettiğim bir şey de 2005 SSIS’te look-up lar yetersiz kalıyordu, acaba 2008’de bir yenilik var mı bu kısım için.İyi çalışmalar

 2. Mustafa Acungil dedi ki:

  Persistent cache diye bir mekanizma geldi. Yaptığınız lookup’ı ister memory’de ister file system’de dosya olarak cache’leyebiliyorsunuz.Performans problemlerinde önemli düzelmeler sağlayacak bir yaklaşım. Özellikle lookup yaptığınız veritabanına erişim ve o veritabanındaki performansla ilgili sakıncalar varsa.Lookup’ın anlık olmaması bazı özel durumlarda sıkıntı yaratabilir, ama iş zekasının genel mantığı yüklemelerin tarihte donmuş bir an için yapılmasıdır. (Günde bir kere gibi…) Dolayısıyla çoğu durumda sorun oluşturmayacaktır.

 3. Anonymous dedi ki:

  SQL Server 2008 ile gelen yeniliklerle daha detaylı bilgi alabileceğim bir dökümana sahipmisiniz? Yani bir nevi yeni özelliklerin nasıl kullanıldığına dair dökümanlar eğer yardımcı olabilirseniz sevinirim.Saygılarımla…

 4. Mustafa Acungil dedi ki:

  SQL Server 2008 ile ilgili tartışmasız tavsiye edilecek bir yer tabii ki ürünün kendi dokümantasyonu: SQL Server Books Online. Ayrıca http://www.databasejournal.com da tavsiye edebileceğim önemli kaynaklardan.Dil engeli varsa Türkçe kaynaklar aramanız gerekir tabii ki. Bu konuda benim blogum iyidir, ama zaten burayı bulmuş durumdasınız. http://www.yazgelistir.com‘a da bir bakmak isteyebilirsiniz. Ya da arama motorunda detayını aradığınız özelliğin adını bu yazıdan yararlanarak yazıp Türkçe sonuçları getir seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s