Bağımsız Report Designer


İş zekası ile ilgili SQL 2008’de en fazla değişiklik Reporting Services’ta yapılmış. Bunlardan biri de, ayrı bir Report Designer uygulamasının geliştirilmiş olması.

Bir iş zekası yapısı kurduğunuzda, rapor geliştirme işi daha az teknik bilgiyle hatta bazen minimal teknik bilgiyle yapılabilir hale geliyor. Ama raporları geliştirmek için şimdiye kadar Business Intelligence Development Studio (BIDS) kullanmamız gerekiyordu. Oysa BIDS çok güçlü olmakla birlikte teknik kökenli olmayan kişiler için ürkütecek kadar karmaşık bir arayüze sahip. SQL 2008’de bu sorun düşünülmüş ve BIDS’in içinde yer alan Report Designer’ın yanısıra bir de tek başına çalışabilen bir Report Designer uygulaması geliştirilmiş. Bu yeni uygulamayı, Access’te rapor oluşturmayı bilen bir kişi biraz karıştırmayla rahatlıkla kullanmaya başlayabilir.

Kendi raporlarını oluşturmak isteyen kullanıcılara sahip bir ITci iseniz ya da şirketinizde raporları geliştirmeye yönelik meyli olan bir kullanıcı iseniz, bu araç ilginizi çekecektir.

Belki hemen aklınıza bir soru gelmiştir: Report Designer arayüzü İngilizce. SQL Server’ın Türkçe sürümünün çıkarılacağı zamanı bekliyoruz halen.

Bu yazı SQL Server 2008, SSRS ve PowerView içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s