SQL Server 2005’te Page Size ve büyük satırlı tablolar için etkileri


SQL Server tablo satırlarını sayfalarda (page) tutar. Her bir sayfanın büyüklüğü 8 KB’tır ve bunu değiştiremezsiniz. Bir satırınızın büyüklüğü ile ilgili olarak da bu sayfa büyüklüğünün sizin için sınırlayıcı etkileri vardır.

SQL 2000 için konuşursak, text, ntext, image gibi LOB veritipleri kullanmıyorsanız, satırınızın büyüklüğü 8060 Byte’ı geçemez. Böyle bir tablo eğer sabit uzunluklu veri tipleriyle oluşturulursa, daha oluşturma aşamasında hata verecektir. Varchar gibi veri tipleri kullanırsanız tabloyu oluşturabilirsiniz, ama 8060 Byte’ı geçecek büyüklükte satırlar insert edemezsiniz.

SQL 2005’te ise LOB veritiplerinde olan geliştirmelerin yanısıra varchar gibi veritipleri için de daha esnek bir yapı gelmiş durumda. SQL Server 2005’te satırınızın sabit uzunluktaki veritipleriyle büyüklüğü yine 8060 Byte ile sınırlı olmakla birlikte, varchar olan kolonlarınızın verileri row overflow data denen bir yapıda, başka sayfalarda tutulabiliyor. Bu durumda her bir varchar kolonunuzun kendi içinde 8060 Byte’tan küçük olması yeterli.

Eğer büyük satırlı tablolarınız varsa bu yeni gelen esneklikten yararlanmayı düşünebilirsiniz. Belki de text olarak kullanmak zorunda kaldığınız bazı kolonlarınızı varchar(x)e dönüştürmeniz mümkün olabilir.

Bu yazı SQL Server içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s