Open source mu open standartlar mı?


Microsoft bildiğimiz Microsoft değil artık. Aslında hep bildiğimiz Microsoft olması sebebiyle bu böyle. Devasa büyüklüğüne rağmen hala genç ve refleksleri güçlü bir firma.

2000’li yılların başlarından itibaren, kendine özgü ve kapalı yapılardan, endüstri standartlarına doğru geçmeye başladı. Belirsiz bir noktadan itibaren de endüstri standartlarını oluşturmaya başladı.

Wins’den DNS’e geçen, NetBIOS’tan TCPIP’ye geçen Microsoft sonraki adımlarda XML’in yaygınlaşması ve oturmasında büyük emek sarf etti. Nesne tabanlı yazılım ortamına .net framework’ü ve CSharp’ı kattı. Şimdi de Office alanında açık standartlar konusunda kararlılığını göstererek ilerliyor. Onlarca yıllık Office birikimini açık standartlar haline getirmeye çalışıyor.

Source kodların da giderek açılması, daha dokümante edilebilir hale gelmesiyle ilgili gelişmeler olmaya devam ediyor. Ben uzun süredir veritabanı, iş zekası, proje yönetimi, performans yönetimi gibi konulara yöneldim ve yazılımla pek ilgilenmiyorum ama Kerem Küsmezer’in şu güzel ürünü, size .NET Reference Source Code’a daha damardan ulaşmak için yardımcı olabilir. Bir inceleyin derim:
http://www.codeplex.com/NetMassDownloader

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s