Suspect durumunda bir SQL 2005 veritabanınız varsa…


Ve yedeğiniz de bozuk çıkmışsa ya da yedeğiniz bir sebeple hiç yoksa, ulaşılamaz durumdaysa… Ne yapacaksınız?

SQL 2005’te bir şansınız daha olabilir. Ama bunu ancak başka hiçbir şansınız kalmadığında ve kaybedecek başka hiçbir şeyiniz yoksa deneyin. Veritabanınızın state’ini EMERGENCY’e çekmeyi deneyebilirsiniz. Emergency’e çekmeniz mümkün olursa da DBCC CHECKDB’yi REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS modunda çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Şansınız devam ediyorsa, veritabanınızı fiziksel olarak kullanılabilir bir hale getirip ONLINE’a çekebilir. Ama allow_data_loss demiş durumdasınız, verilerinizde tutarsızlıklar oluşmuş olabilir. Kısıtlarınızın bazıları hasar görmüş olabilir. Bu hale geldiğinize şükredip data doğrulamasına girişmeniz gerekli bundan sonra da.

Ama siz siz olun, bu çözüme hiç ihtiyacınız kalmayacak şekilde bir backup çözümünüz ve hatta mümkünse high availability çözümleriniz (mirroring gibi) kurulmuş ve kullanılıyor durumda olsun.

Aşağıda EMERGENCY database state ile ilgili Books Online’daki tanımı bulabilirsiniz:

EMERGENCY
User has changed the database and set the status to EMERGENCY. The database is in single-user mode and may be repaired or restored. The database is marked READ_ONLY, logging is disabled, and access is limited to members of the sysadmin fixed server role. EMERGENCY is primarily used for troubleshooting purposes. For example, a database marked as suspect can be set to the EMERGENCY state. This could permit the system administrator read-only access to the database. Only members of the sysadmin fixed server role can set a database to the EMERGENCY state.

Bu yazı SQL Server içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Suspect durumunda bir SQL 2005 veritabanınız varsa…

 1. Anonymous dedi ki:

  AYrıca bir çözümü daha var. Suspect olmuş datanın fiziksel dosyalarını işleyerek de verileri kurtarabilirsiniz. Bu uzun yöntem tarafımdan en az 5 defa denenmiş ve %100 başarıyla data kurtarılmıştır. Ancak zaman ve efor isteyen bir işlemdir.Volkan Türkyılmazvolkant2001@yahoo.com

 2. Mustafa Acungil dedi ki:

  Volkan Bey’in bahsettiği metodu denemedim daha önce. Kendisiyle tanıştığımı da hatırlamıyorum. Ama önemli bir iddia. Normalde mail adresi bırakılmış böyle bir yorumu silmeyi düşünebilirdim. Ancak zor durumda kalan biri için temas kurma gereksinimi doğabilir diye yerinde bırakıyorum. Unutmayın, bu iddia benim değil ve benim teyit ettiğim bir iddia da değil. İhtiyacınız olursa, kendi riskinizi alarak denemeyi düşünebilirsiniz.

 3. Anonymous dedi ki:

  Nezaketiniz için teşekkürler. Tnımıyor olmanız da normaldir çünkü hiç karşılaşmadık ancak ben sizi yakınen takip eden biriyim. Özellikle iş zekası hakkındaki yazılarınız bede ayrı bir ufuk çizgisi oluşturmuş durumda. Bunun için de teşekkürlerimi bir boç bilirim. İletişim bilgilerimi de gerçekten de ihtiyacı olan biri(ler)ine faydalı olabilmek adına bırakmıştım. Çünkü SQL Sunucusu üzerinde koşan bir Ticari Otomasyon Yazılımının Çözüm ortaklığını yapmaktayım. Ve malesef ki KOBİ lerde yedekleme üzerine ciddi anlamda bir alışkanlık olmadığını gözlelemekteyim. Esasında periyodik olarak yedekler alınsa ve bu yedekler yine belli periyotlarda kontrol edilse çok az bir veri kaybı ile bu kaotik sendrom yaşanmaz düşüncesindeyim. Kimsenin bu tür bir sorunla karşılaşmamasını ümit ediyorum…Volkan Türkyılmaz

 4. Mustafa Acungil dedi ki:

  Rica ederim.Gerçek hayatta da eğitim / danışmanlık yoluyla pek çok insanla yolum kesişiyor. Webdeki yazılarımla bu tanışıklık çok daha artma imkanı buldu -çoğu durumda ben farkında olmasam da : )-Yorumunuzun varlığından memnunum, ancak açıkça mail belirtilmesinin sizi de rahatsız edebilecek bazı etkileri olabilir. Kaldırmayı düşünmemin sebebi daha çok buydu. Zaten bu konuda sakınca görmediğinize göre sorun yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s