Bütçe, ayakları bağlı kuşları vurmak mıdır?


Microsoft’tan Cavit Yantaç’la tanışalı henüz bir seneyi biraz geçti. Ama ilgilendiğimiz alanlar gereği hayli yakın bir diyalog içindeyiz.

Harvard Business School Press’ten çıkan Beyond Budgeting’i bana Cavit tavsiye etti. Performans yönetimi ile ilgilenen herkes için zorunlu bir okuma kitabı.

İşiniz gereği bütçeyle uğraşıyor olabilirsiniz. Bunun için şirketinizin finans bölümünde çalışıyor olmanıza gerek yok. İster şirket sahibi olun, ister finans çalışanı, ister yönetici, ister küçük bir kar merkezinin sorumlusu; bütçe yılın önemli bir bölümünde toplantılarınızın, görevlerinizin, kaygılarınızın odak noktaları arasında yer alır.

Peki bütçeyle hareket etmek ne kadar doğru?

Günümüzün hareketli dünyasında, tüm yıl için detaylara kadar inerek finansal hedefler hatta sınırlar belirlemek ve tüm yıl boyunca bunlara uymaya çalışmak ne kadar mantıklı?

Ava çıkarken vurulacak kuş sayısını önceden belirleyip o kadar kuşu önceden ayaklarından bağlamak mümkün mü?

Biliyorum çok karikatürize etmiş oldum. Ama bütçeyle uğraşırken kendinizi biraz böyle bir avcı gibi hissetmiyor musunuz?

Dürüst olun, bütçenizi illa harcamak için sene sonuna doğru gereksiz, anlamsız hatta sıfır faydalı harcamalar yaptığınız olmadı mı?

Bütçenin tutması için harcama kalemlerinin tarihleri üzerinde oynamalar yaptığınız olmadı mı? Ya da bir satışı kasıtlı olarak sonraki döneme sallamadınız mı hiç?

Ölçmekten vazgeçmek mümkün değil. Ama bunu tüm bir yıl boyunca sabit olarak uygulanacak finansal tutarlar olarak yapmanın maliyeti çok yüksek görünüyor.

Bu yazı Performans yönetimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s