Fixed Unit, Fixed Work, Fixed Duration


MS Project’te bir görevin varsayılan davranışı Fixed Units’tir. Bu davranışı Fixed Work ya da Fixed Duration olarak değiştirebilirsiniz.

Öncelikle bu tanımların ne anlama geldiğini düşünelim:

Fixed Units: Sabit Birim
Fixed Work: Sabit İş
Fixed Duration: Sabit Süre

Bir görevin süresi, toplam iş miktarı ve atanan kaynağın vaktinin yüzde kaçını bu işe ayıracağı birbiriyle ilişkilidir.

Formül şöyle düşünülebilir:

Duration = Work / (Hours per Day * Units)
Süre = İş / (Günlük saat * Birim)

Mesela bir kaynak % 50 vaktini ayıracağı 40 saatlik bir iş yapacaksa (Gündelik çalışma saati değiştirilmediyse 8’dir.):

Süre = 40 / (8 * 0.5) = 10 gün.

Görevlerin niteliklerine göre Fixed Units, Fixed Work ya da Fixed Duration seçilebilir.

Çoğu durumda (varsayılan davranış da budur) birimlerinizin günlük çalışma yüzdeleri sabittir. Tam zamanlı çalışanlar, günlük yarım zamanlı çalışanlar vb. Normal davranış günlük çalışma zamanını (units) sabit kabul eder.

Eğer saat üzerinden anlaşma yaptığınız bir kaynak kullanıyorsanız (40 saatlik bir sözleşme yaptığınızı varsayın) bu görev için fixed works tercih edebilirsiniz.

Takvim zamanı olarak değiştirilemeyecek süreye sahip bir görev için (mesela 3 günlük bir fuar) fixed duration’ı seçmeniz gerekir.

Fixed olarak seçtiğiniz değişken sabit olmak üzere diğer değişkenlerden birini siz değiştirdiğinizde kalan üçüncü değişkenin değerini sistem hesaplar.

Mesela work sabitken, duration’ı değiştirirseniz units değişir. İkinci bir örnek, duration sabitken units’i değiştirirseniz work değişir.

Peki sabit olan şeyi değiştirdiğinizde Project neyi değiştirir?

Fixed Units’te Units’i, Fixed Work’te Work’ü değiştirirseniz, her iki durumda da Duration değişir. Fixed Duration’da Duration’ı değiştirirseniz Work değişir.

Kafanız yeterince karışmadıysa, : ) bir “Effort Driven” olayı var. Bunu da bir görev için hazır bir seçim kutusundan etkin ya da pasif hale getirebilirsiniz. Eğer bir görev çaba güdümlü ise (effort driven) ek kaynak eklenmesi süreyi kısaltır. Eğer çaba güdümlü değilse, ek kaynak eklenmesi süreyi kısaltmaz.

Kuluçkadaki bir yumurtayı, kuluçkaya yatan tavuk sayısını ikiye çıkararak 21 gün yerine 10,5 günde çatlatamazsınız. Ama bir duvar boyanıyorsa, iki usta kullanarak toplam süreyi yarıya düşürebilirsiniz. Görevlerin bu örneklerden hangisi gibi davrandığını Project’e Effort Driven seçim kutusu ile bildirirsiniz.

Bu arada bir görev Effort Driven ise bile, muhtemelen kaynak sayısını iki katına çıkardığınızda gerçek bitirme süresi yarıya düşmeyecektir. Birden fazla kişi aynı işi yapıyorsa, aralarında koordinasyon sağlamak için de belirli seviyede çaba harcamaları gerekir. Bu durumda kaynak eklediğiniz görevin work’üne %10-%20 civarında bir yükseltme yapmanız daha gerçekçi olacaktır.

Bu yazı Proje yönetimi, Project Server içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s