Project Server 2007’de generic resource


Diyelim ki planını yaptığınız projede kullanacağınızı ismiyle bildiğiniz birtakım insan kaynakları var, ama bazı insan kaynakları henüz belirsiz. Bu belirsiz olanların sadece temel niteliklerini biliyorsunuz. Mesela projenizde 20 gün boyunca bir dokümantasyon elemanı kullanacaksınız ama bunun kim olacağı henüz belli değil.

Böyle bir durumda, “dokümantasyon elemanı” diye bir “yer tutucu” kaynak oluşturabilir ve daha sonra bu kaynağı ismiyle belirli kaynakla değiştirebilirsiniz.

Project Server’da tam bu amaçla yer alan bir kaynak tipi var: Generic Resource.

Projeniz için Project Professional’da Tools menüsünden “Build Team from Enterprise” seçeneğini tıklayarak “Build Team” diyalog kutusunu açabilirsiniz. Bu diyalog kutusunda projenizde yer alacak kaynakları “Enterprise Resource Pool”dan seçmeniz mümkün. Henüz isim olarak belirli olmayan kaynaklar için tanımlanmışsa bir generic resource atayabilirsiniz.

İşin güzelliği sonradan yine bu sayfaya dönüp, projenize atanmış generic resource’a özellikleri bakımından denk düşen gerçek kaynakları görmek için basabileceğiniz bir “match” düğmesi olması. Tabii ki bunun çalışması için Project Server yöneticisinin birtakım ayarlar yapmış olması gerekiyor.

Temelde mantık şu:

Project Server yöneticisi ya da kaynaklar yöneticisi, belirli custom özellikleri olan bir generic resource oluşturur. Bu custom resource’u resource pool’daki tüm resource’lar için de uygun şekilde doldurur. Böylece mesela “meslek” alanında “doküman elemanı” yazan bir generic resource’u match düğmesine basarak gördüğünüz meslek alanında doküman elemanı yazan gerçek kişi kaynaklardan biriyle “replace” tuşuna basarak değiştirebilirsiniz.

Bu yazı Project Server içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s