Project Server 2007 projelerinizi offline moddayken düzenleyebilmek için neler yapmalısınız?


Project Server 2007 ile gelen Local Cache özelliğinin getirdiği faydalardan biri, enterprise projeleriniz üzerinde Project Server’a bağlı değilken de çalışabilmek.

Bunu yapabilmek için Project Server’la bağlantınızı kesmeden önce, Project Server’a bağlı değilken ve Project Server’a tekrar bağlandığınızda gerçekleştirmeniz gereken adımlar var.

Öncelikle henüz Project Server’a bağlı iken ilgili projeleri offline mode’da çalışılabilir hale getirmeniz gerekli.

Offline çalışmak isteyeceğiniz projeler için şunları yapmalısınız:

Projeyi Project Server’a bağlıyken Project Professional’da açın.
Projeyi kapatın ama check-in yapmak ister misiniz sorusunu hayır diye cevaplayın.
Project Professional’dan çıkın.

Bu adımları ilgili projelerde yaptığınız zaman, local cache’te birer kopyalarının ‘checked-out’ durumda olmasını sağlarsınız. Üzerinde offline olarak değişiklik yapacağınız projeler checked-out durumda olmalıdır ki, Project Server’da bunlar üzerinde başka kişiler başka değişiklikler yapmasınlar.

Project Server’a bağlı değilken offline projeler üzerinde çalışmak için de gerçekleştirmeniz gereken adımlar var:

Project Professional’ı açın ve Computer’ı değil, normalde Project Server’a bağlanmak için kullandığınız hesabı seçin.
Work Offline düğmesine basın.
Gerekli çalışmaları yapın.
Projeyi kapatırken check-in etmek ister misiniz sorusunu yine hayır diye cevaplandırın.

Project Server’a bağlanmak için kullandığınız hesabı seçip Work Offline’a basmanız, size Local Cache’teki projeler üzerinde çalışma imkanı sağlar. Servera bağlı olmadığınız için check-in yapma şansınız henüz yoktur. Bu modda çalışırken Project Server’a erişim gerektirecek işleri (Build Team gibi) yapamazsınız. Kalan tüm işleri yapmanız mümkündür.

Project Server’a tekrar bağlı hale geldiğinizde, dışarıda değiştirmiş olduğunuz projeleri açın, sonra kapatın ve kapatırken check-in sorusuna evet diye cevap verin.

Bu yazı Project Server içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

8 Responses to Project Server 2007 projelerinizi offline moddayken düzenleyebilmek için neler yapmalısınız?

 1. selahattin dedi ki:

  Merhaba; Offline konumda project üzerinden çalıştık, çalışma saatlerini düzenledik ve fazla çalışma saatlerini ortadan kaldırdık. Ama dosyayı Project Server da yayınlayınca yaptığım değişiklikleri algılamıyor ve bazı kaynaklarda fazla çalışma zamanı gösterip kaynakları kızartıyor. Sizce sebebi nedir, nasıl düzeltilebilir?

 2. Mustafa Acungil dedi ki:

  Bir cevap verebilmek için yerinde incelemek lazım.Ama kontrol edilmesi gereken ve soruna sebep olmuş olabilecek bazı noktalar:- Kaynakların diğer projelerdeki işleriyle çakışmalar olabilir.- Takvim kullanımlarında karmaşık bir durum olabilir. Bazı yerlerde lokal takvim bazı yerlerde enterprise takvim kullanımı gibi.- Sanmıyorum ama, projeyi server’a kaydetmiş ama yayınlamayı unutmuş olabilir misiniz?Aklıma gelenler bunlar, geri beslemenize göre başka fikirler yürütme şansımız da olabilir.

 3. selahattin dedi ki:

  Kamu kurumunda olduğum için çok fazla detay veremeyeceğim. Biraz ayrıntı vereyim. Örn.Proje adımı 15.8.2008 başlangıç tarihli ve biz eleman alımını 01.9.2008 de gerçekleştirebiliyoruz. Bu durumu yansıttık. Çalışma %leriaydan aya farklılık gösteriyor, bunu da yansıttık, elimizden geldiğince. Offline konumda, %100 çalışan herkesi 8 saat çalışıyor gösterdik ama Server da yayınlayınca bazı %100 çalışan arkadaşların çalışma saatleri belirli iş paketlerinde 14 saate kadar çıkıyor. Server da tekrar düzeltmek de istemiyorum. 3 yıllık proje, 46 çalışan, 6 ana, 40 detay adım mevcut. Teşekkürler.

 4. Mustafa Acungil dedi ki:

  Birden fazla proje var mı? Aşırı yükleme o kişiler üzerinde ilgili tarihte başka yerden kaynaklı yükten olabilir.Project Server kullandığınıza göre tüm kaynaklarınızı Server’da tanımlamalısınız. Proje dosyasına lokal, project serverla senkronize olmayan bir kaynak kullanmamalısınız.Eğer buna dikkat ettiyseniz, project server’da resource center’da sorunlu kaynağı seçip onun üzerinde fazla iş yükü görünen tarihteki durumun detaylarını görebilirsiniz. Resource availability ve resource’ın üzerindeki yükleri gösteren pencerelerin linkleri var resource center’da. Oradan bir bakın, yükün kaynağı nedir çözmenizi sağlayabilir.

 5. selahattin dedi ki:

  Evet birden fazla proje var. Ama sorun olan kişiler ki özellikle üzerinde duruyoruz, sadece o proje de çalışan kişiler. Bu kişilerin çalışma zamanlarını belirli dönemlerde 8 yerine 14 e çıkarıyor. Offline olarak hazırladığımız dosya da sorun yok. Server Bitmiş olması gereken işin çalışma zamanını uzatıyor, belirlediğimiz çizelgeye uymuyor.?

 6. Mustafa Acungil dedi ki:

  Normal ayarlarla böyle bir şey yapması mümkün değil.Projenin, görevin ve kaynağın takvimlerini kontrol edin. Kaynağın birim yüzdesine dikkat edin. Oralarda bir yerde yaptığınız bir hata var.Test etmek için aynı kaynağa aynı zamanda başlayan bağımsız dummy bir görev atamayı deneyebilirsiniz. Etkileyen faktörleri birer birer deneyerek sorunun hangisinde olduğunu bulun ki o alana yönelip gözden kaçan hatalı ayarı bulabilesiniz.

 7. selahattin dedi ki:

  ilgilendiğiniz için teşekkürler, dediklerinizi deneyeceğim. Kolay gelsin.

 8. Mustafa Acungil dedi ki:

  En kritik nokta kontrollü deney. Etkileyebilecek faktörlerin hepsini birden düşünürseniz, çözmek çok zor olur. Tek tek faktörleri basite indirgeyerek deneyin. Hatayı tekrar oluşturmaya çalışın. Sebebini yakalamanız çok daha kolaylaşacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s