Project Server 2007 ve Local Cache


Project Server’ın 2007 sürümünde getirdiği önemli bir yenilik Local Cache. Özellikle büyük projelerle çalışan ya da WAN üzerinden çalışanların hayli memnun olacakları bir özellik bu.

Temel mantık şu: Project Professional çalıştığınız projelerle ilgili Project Server’la senkronizasyonunu yaptığı bir local cache yönetiyor.

Diyelim yeni bir proje oluşturdunuz. Proje öncelikle local’inize kaydediliyor ve server’a kaydedilmek üzere kuyruklanıyor. Böylelikle kaydetme gibi işlemleriniz asenkron olarak yapılabiliyor.

İlk kaydetmeden sonraki değişikliklerde Project sadece değişiklikleri kuyrukluyor.

Local Cache’in önemli faydaları, projelerin daha hızlı açılması ve gerekirse check out ettiğiniz projeler üzerinde servera bağlı değilken de çalışabilmeniz. Tabii yaptığınız değişiklikler sadece sizin diskinizde olacak. Ta ki Project Server’a tekrar bağlanıp senkronizasyon yapana kadar…

Project Professional’da Tools -> Local Project Cache -> Cache Settings’e giderek, cache büyüklüğü konusunda sınırı ve cache’in kaydedildiği yeri değiştirebilirsiniz. Özellikle taşınabilir bilgisayarla bağlıysanız, cache’in yerinin networkte değil kendi diskinizde olmasına dikkat etmenizde fayda var. Böylelikle servera bağlı değilken de cache’teki projeleriniz üzerinde çalışabilirsiniz.

Tabii kurum politikalarınız kritik proje bilgilerinin taşınabilir cihazlarda dışarı çıkarılmasını yasaklıyor da olabilir. O zaman da cache yerinin taşınabilir bir bilgisayarın diskinde olmayacak şekilde ayarlanması gerekli.

Tools -> Local Project Cache -> View Status sayfasındaki Status ve Errors sekmelerinden yapılmış son işlemleri ve varsa hataları görmeniz mümkün.

Tamamlanmış ya da iptal edilmiş projelerin artık cache’te yer işgal etmesini istemiyorsanız, Tools -> Local Project Cache -> Cleanup Cache sayfasından istediğiniz projeleri cache’ten silebilirsiniz.

Size check out edilmiş bir projeyi cache’ten silmeye kalkarsanız, haklı bir uyarı alırsınız. Çünkü check out edildiğinden beri olan değişiklikler servera henüz kaydedilmemiştir ve ille de silmek istiyorsanız, bilmeniz gerekir ki bu değişiklikler kaybolacaktır.

Checkout durumunda olmayan projeleri gönül rahatlığıyla cache’ten silebilirsiniz. Ama bu durumda da unutmamanız gerekli ki servera bağlandığınızda bu projeleri tekrar açmaya kalktığınızda daha uzun bir zamanda açılacaktır.

Cache’ten sildiğiniz projeler serverdan silinmez. Serverdan silinip sizin sahibi olduğunuz projeler de local cache’ten silinmez. Bu tür serverdan silinmiş dosyaları ayrıca sizin de local cache’inizden silmeniz gerekir. (Tabii yapmak istediğiniz gerçekten buysa.)

Local cache’teki dosyalar bozulmuşsa, bu durumda tüm projelerinizi kaydedip check in edin ve sonra local cache dosyalarınızı diskte bulup silin. Böylelikle local cache’i sıfırlamış olursunuz ve servera bağlanıp proje açtıkça local cache tekrar doldurulur.

Değiştirmediyseniz, local cache’in varsayılan yeri şudur: C:\Documents and Settings\\Application Data\Microsoft\MS Project\Cache\

Bu yazı Project Server içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s