Hareketli bilgilerin güvenliği


Sevgili arkadaşım Melih Sancar, az önce bana ilginç bir sürpriz yaptı. Aslında güzel bir teknolojiyi uygulamalı tanıttı denebilir.

Bana verdiği kumandadaki bir düğmeyi kendisine güvenerek bilgisayarına doğru birkaç saniye basılı tuttum. Sonra MacBookPro’sunu yerinden biraz oynatmamı istedi. O da ne! Bir anda araba alarmı gibi bir alarm çalmaya başladı. Neyse ki kumanda hala elimdeydi de yine aynı tuşa birkaç saniye basarak susturabildik. Ardından bana bilgisayarın webcam’in çektiği resmimi de gösterdi.

Bu bir güvenlik aracı. Çalışmasını sağlayan iki unsur var: Bilgisayarda yer alan bir “Sudden Motion Sensor” ve “I Alert You adlı bir yazılım. Küçük bir kumandadaki aktivasyon tuşuna ya da bir menüdeki ilgili düğmeye basarak bilgisayarın kullanıcı alarmı aktif hale getirebiliyor. Ardından kablosuz fare hareket ettirildiğinde ya da bilgisayarın tabla kısmı yerinden hareket ettirildiğinde alarm devreye giriyor ve bir de resim çekiyor. Hatta isterseniz bu resmi mail atıyor. Bilgisayarın alt tablası değil de ekran kısmının açısında oynama olursa, alarm devreye girmiyor.

Taşınabilir bilgisayar sahiplerinin, çeşitli kademelerde yöneticiler ya da yazılımcı, tasarımcı, yazar gibi bilgisayarıyla eser üretenler olduğu göz önüne alınırsa, bu araçlardaki bilgiler bir hayli önemli. Bu önemli bilgilerin çok kolay ‘yürütülebilecek’ aygıtlarda bulunmaları zaman zaman büyük boyutlu risklerin gerçekleşmesine sebep olabiliyor. Uygulamalı olarak tanıdığım bu çözüm hayli etkileyici.

Gerçi ben bir Mac kullanıcısı değilim, ama PC taşınabilirlerinde de sanırım benzer teknolojiler vardır. Belki lazım olur, aklınızda bulunsun.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s