Project Server 2007’de Tracking Methods (Takip Yöntemleri)


Project Server 2007’de bir projeyi yayınlayıp takip etmeye başlamadan önce karar vermeniz gereken temel konulardan birisi, takibi nasıl yapacağınız. Yani kaynakların size görevlerin durumuyla ilgili nasıl bilgi verecekleri…

3 temel tercih var. Birazdan bunların detaylarından bahsedeceğim. Project Server Admin’i bu üçünden birini varsayılan olarak belirleyebileceği gibi varsayılan olarak kilit altına da alabilir. Varsayılan olarak belirlemesi durumunda proje yöneticileri kendi projeleri için varsayılandan farklı bir seçenek kullanabilirler. Oysa varsayılan olarak seçilen tercih kilit altına alınırsa, proje yöneticilerinin bu konuda bir tercih hakkı kalmaz.

3 temel yöntemimiz şunlar:

Percent of Work Complete
Actual Work Done and Work Remaining
Hours of Work Done per Period

Bunlar içinde standart olarak varsayılan ve kullanılması en kolay olan Percent of Work Complete’tir. Bu kaynakların da en kolay kullanabilecekleri ayardır. My Tasks sayfasında işin yüzde kaçının tamamlandığını girebilir ve herhangi bir görevi tıklayarak o görev için daha ne kadar ‘süre’ gerektiğini bildirebilirler.

Eğer yüzde değil de başlangıçtaki tahmininizden bağımsız olarak kaynakların ne kadar süre çalıştıklarını belirtip daha ne kadar süre çalışmaları gerektiğini de öngörü olarak bildirebilmelerini istiyorsanız, Actual Work Done and Work Remaining’i seçersiniz. Bu durumda esas, süre olur. Kaynaklar My Tasks’te hızlı bir şekilde ızgara üzerinde her görev için ne kadar süre çalıştıklarını girebilir ve tek tek görevleri tıklayarak her birinde ayrı ayrı kalan süre tahminlerini güncelleyebilirler.

Üçüncü bir seçenek olarak, kaynakların çalışmalarını gün be gün takip etmek de istiyor olabilirsiniz. (Ya da belki hafta hafta…) Bu durumda Hours of Work Done per Period’u seçersiniz. Kaynakların giriş yapabilmek için My Tasks’te her bir görevi tek tek tıklamaları ve gelen detay sayfada günlere ilişkin çizelgede o görev için hangi günler kaç saat çalıştıklarını girmeleri gerekir. Bu seçenekte de yine kalan zamanla ilgili tahmini güncelleme şansları bulunmaktadır.

Bu yazı Project Server içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Project Server 2007’de Tracking Methods (Takip Yöntemleri)

  1. Mahir KARABACAK dedi ki:

    Mustafa Bey Selamlar,Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Biz proje yönetimini Project server 2007 ile yapıyoruz. Ancak şöyle bir prblemimiz var. “Fix duration” olarak planlanan projemizin “actual work” eğer planlandığından fazla gerçekleşirse o iş erken bitmiş gibi değerlendiriliyor ve otomatik olarak taskın durumu güncelleniyor. ancak bu istenen bir durum değil, bir iş için n saat planmış ancak n+y saat çalışıldıktan sorna tamamlanmış olabilir. bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? ilginize şimdiden teşekkürler,mahir.karabacak@gmail.com

  2. Mustafa Acungil dedi ki:

    İş yapıcıların bağlandığı ve durum bildirdiği ekranda kalan iş diye bir kısım da olmalı. Orada kalan kısmı ayarlayabilirsiniz.Mesela diyelim ki bir iş 3 gün olarak planlanmış. Eğer çalışılan zamanı 3 gün olarak girerseniz, otomatik bitmiş gibi hesaplar. Ama çalışılan günü 3 gün olarak girip kalan işi de 2 gün olarak girerseniz, yüzde 60 bitmiş olarak değerlendirir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s