Başka ne tür boyutlarınız olabilir?


Diyelim ki veri ambarınızı tasarladınız, fact tabloları, boyutlar hepsi tamam… Ama aklınıza takılan bir düşünce var: Acaba başka ne tür boyutlarım olabilir? Bu boyutlar yeterli midir, nasıl zenginleştirebilirim.

İşte size kullanmayı düşünebileceğiniz, mevcut yapıyla kolay bütünleşebilecek ve zenginlik katabilecek bazı boyut türleri:

Neden Boyutları: Promosyon, özel indirim, mağaza şartları, hava durumu, özel olay (şehirde olimpiyatların gerçekleşmesi gibi) tarzında gerçekleşen verilerin sebepleri konusunda açımlama getiren ek boyutlar çoğunlukla yararlı olur.

Çoklu Tarih Boyutları: Bazı fact tablolarınızda süreç içerisinde birden fazla işlem gerçekleşiyor olabilir. Bu durumda bu tablolarda birden fazla tarih boyutuyla ilişki olabilir.

Rol ‘Kesen’ Boyutlar: Yukarıdaki çoklu tarih gibi durumlarda Analysis Services 2005’in de desteklediği Role-Playing Dimensions kullanılabilir. Fiziksel olarak tek tablo kullanılırken, uygulamada birden fazla boyut olarak görülür.

Durum Boyutları: Uzun bir süreci kapsayan işlemlerde, durum belirten boyutlar kullanılabilir.

Denetim Boyutları: Yükleme zamanı, yüklenen satır sayısı, kim yükledi, hangi kaynaktan yükledi gibi çeşitli bilgileri içeren bir boyut tasarlanabilir.

Dejenere Boyutlar: Fact tablosuyla hemen hemen birebir ilişkili olduğu için ayrı tabloya alınmayan ve tek bir kolondan başka bilgi içermeyen boyutlardır. Mesela satışta işlem no gibi bir alan bu tanıma tam olarak uyar. Böyle bir alanın getireceği bazı ek faydalar olduğu için (mesela hangi ürünler aynı işlemde alındı) tamamen devre dışı da bırakılmaz ama diğer tüm bilgiler diğer boyutlara dağıldığı için genelde tek başına kalmış bir bilgidir.

Junk Boyutlar: Bir fact tablosunda alabileceği farklı değer sayısı birkaçı geçmeyen birkaç kolon varsa, bunları bir araya getirip tek bir boyut tablosu olarak organize edebiliriz. Doğal boyutların içinde yer almayan bu tür bilgiler için idealdir.

Bu yazı Veri ambarı içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s