Fact özetlerinin boyut tablolarında kolon olması mümkün mü?


Bir iş zekası sisteminde, özellikle müşterileri inceliyorken, müşterileri yaptıkları harcamalar bazında gruplamak, süzmek, sıralamak isteyebilirsiniz.

Yani pivot tabloda müşterinin nasıl cografyasına, cinsiyetine, mesleğine vb göre filtreleme, sıralama gibi işler yapabiliyorsanız, diyelim ki 100 bin lira’dan fazla harcama yapmış olanları süzmek de isteyebilirsiniz.

Harcamalar fact tablosunda satılar olarak yer alır. Genellikle doğrudan boyut kolonu (dimension attribute) olarak yer almazlar. Özetleri de boyutlarda seçilen değerlere göre otomatik olarak hesaplanır. Ancak bu özetleri boyutlara koyamazsınız diye bir kural yok. Bir müşterinin yaptığı harcama tutarı toplamını da müşteri boyutunun bir kolonu olarak tutabilirsiniz.

Bunun avantajı, kullanıcıların sıklıkla yaptıkları bir işi çok kolaylıkla yapabilmelerini sağlamak olacaktır. Dezavantajı ise, ETL tarafında yapıyı doğru olarak yürütmenin zorluğu olacaktır.

Böyle bir ihtiyacınız varsa iki yaklaşım işinizi kolaylaştırabilir:

1. Bu yılki şu ana kadar yapılan harcama toplamını tutmak yerine geçen yılki harcama toplamını boyut kolonu olarak tutmayı düşünün. Bu durumda ETL üzerindeki yük çok büyük ölçüde azalmış olacaktır.

2. Gerçek toplam yerine bir sınıflama kullanılabilir. Yüksek, orta, düşük vb gibi. Yeterince adım içeren bir sınıflama kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak, sizi de kuruş seviyesine kadar tutarlı çalışacak bir ETL akışı oluşturma zorunluluğundan kurtaracaktır.

Bu yazı Veri ambarı içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s