Windows vista üzerinde SQL Server 2005 SP2’ye bağlanamıyorum


Windows Vista üzerinde SQL Server kurdunuz. Üzerine bir de SP2 attınız. Başarıyla tamamlandı.

Ne güzel. User provisioning tool çıktı sonunda. Eğer bunu da başarıyla çalıştırırsanız, hayatınız normal devam edebilir.

Ama mesela Service Pack’i çalıştırırken SQL Serverın servislerini restart gerekmesin diye kapattıysanız nolur? Bu durumda kurulum bitince ilgili servisler yine kapalı kalabiliyor dolayısıyla user provisioning tool hata verebiliyor.

Sorun değil, gittiniz servisleri açtınız ama, user provisioning tool’da hata mesajında tamama bastığınızda alet ortadan kayboldu. Şimdi bunu tekrar nereden bulacaksınız?

SQL Server Surface Area Configuration aracında “Add new administrator” diye yeni bir link gelmiş, onu tıklarsanız, user provisioning tool tekrar çalışır. SQL Server ve Analysis Services için admin olarak kullanacağınız hesaba bu aşamada gerekli atamayı yapabilirsiniz. İşiniz biter.

Ama bitmeyebilir de. Hala hata verebilir sistem. Kolay yoldan bu durumu çözmek istiyorsanız:

Management Studio’yu açın. SQL Server’a bağlanıp fixed system roles’den sysadmin rolüne istediğiniz hesabı ekleyin. Analysis Services’a bağlanın, server’ı sağ tıklayıp properties’e girin. Security sekmesinden istediğiniz hesabı ekleyin. Artık rahatlıkla bağlanabilirsiniz. Durun durun, yoksa bunları yaparken de mi hata aldınız? : )

O zaman Management Studio’nun linkini sağ tıklayıp “run as administrator” diyerek çalıştırıp bu işleri yapın. Ama benim hesabım zaten local administrators’a üye mi diyorsunuz? Olabilir, ama Vista çok haklı olarak buna aldırmaz. Microsoft yıllardır admin hesabıyla login olmayıp deyip durdu. Baktı insanlar aldırmıyor, güvenliği sağlamak için vista’da admin hesaplarının tehlikesini azalttı.

Nasıl mı? Admin hesabıyla bağlansanız bile security token’dan administrative hakları soruyor. Administrative hak gerektiren bir şey yapmaya kalktığınızda da size bunu yapmak isteyip istemediğinizi açıkça soruyor. Tamam derseniz o hakkı o anlık operasyon için tekrar veriyor. Ama Management Studio’yu açarken içeride administrative bir iş yapmaya niyetiniz olduğunu bilmediğinden bu soruyu sormuyor. Kendiniz akledip run as admin diyerek çalıştırmalısınız.

Bu işi bir kez yapıp sysadmin’e ve Analysis Services’a admin hakkı olacak hesabı ekledikten sonra normal yaşamınıza dönüp her zamanki gibi çalışmaya devam edebilirsiniz. Yani sonraki management studio çalıştırmalarınızda run as admin demenize gerek olmaz.

Bu yazı SQL Server içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s