Degenerate dimension (kuraldışı boyut)


Bu yazı, veriambarı tasarımı yapmış kişileri hedefler. Veriambarı tasarımı hiç yapmadıysanız, aşağıdaki konuya anlamak için en azından tasarım yapma hazırlığı yapmış, konuyla ilgili okumalar, denemeler yapmış olmanız gerekir.

Veri ambarında fact tablosunda takibe aldığınız sayısal ölçütler (measure) ve bunları çeşitli açılardan takip etmekte kullandığınız boyutlara bağlayan yabancı anahtar kolonları yer alır. Bunların haricinde özel bir durumda başka tip bir kolonunuz da olabilir.

Eğer tek başına kalmış bir kolonunuz varsa, kendi attribute’larına sahip olacak kadar gelişmiş bir yapı değilse ve üstelik her fact tablosu satırı için benzersizse ya da benzersize yakınsa, yani bir boyut tablosuna almanız durumunda depolama alanından da tasarruf sağlamayacaksa, bu kolonu fact tablosunda bırakabilirsiniz. Bu durumda bu kolona bağlı bir boyut yine tasarlarsınız, ama kolonu ayrı boyut tablosuna alıp işin içine bir de join katmanıza gerek yoktur.

Bunun iyi bir örneği siparişno gibi bir kolonda gözlenebilir. Siparişlerinizle ilgili bir fact tablonuz olduğunu düşünün. Siparişle ilgili müşteri, ürün vb pek çok bilgiyi kendi ayrı boyutuna alırsınız. Peki ya sipariş no ne olacak? Gerek kalmamış gibi görünse de, tek seferde ortalama ne kadarlık sipariş yapıldığı gibi bilgileri ancak bu kolon sayesinde edinebilirsiniz. Bu durumda siparişno’yu fact tablosunda bırakıp sadece bu kolondan oluşan bir boyut oluşturursunuz. Normal boyut kurallarına uymadığı için bu boyuta kuraldışı (yozlaşmış) boyut (degenerate dimension) denir.

Bu yazı Veri ambarı içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s