SCD Type 2 Dimensionlarda başlangıç ve bitiş tarihi kolonları ne için kullanılır?


Eğer iş zekası ile ilgili uygulama sorumluluğunuz, hele de tasarım sorumluluğunuz, varsa ve scd de ne diye düşünüyorsanız, bu yazıyı okumayın. Öncelikle Slowly Changing Dimension kavramını araştırıp anlayın. Sonra kafanıza çok kuvvetle muhtemel takılacak olan başlangıç ve bitiş tarihleri kolonlarının ne için kullanılacağı konusunu anlamak için buraya dönün.

SCD olan bir boyutta type 2 olarak belirtilen kolonların tarihçesi tutulur. Bunlarda zaman içinde olan değişiklikler için boyut tablosunda yeni kayıtlar oluşturulur. Her kayıtta da bir önceki kayda bitiş tarihini ekler, yeni kayda geçerlilik başlangıç tarihini girersiniz.

Çoğu zaman bu alanların fact tablosu ile join için kullanıldığı gibi bir yanılsama olur. Öyle bir şey yoktur. Bu tarih aralığı özel bir yükleme durumunda kullanılır sadece. Fact tablosu ile dimension tablosu arasındaki ilişkiyi ise slowly changing dimension kavramını araştırırken öğrenmiş olmanız gereken datawarehouse keyi sağlar. Join bunun üzerinden yapılır.

SCD dimension satırlarında başlangıç ve bitiş tarihleri tutmanızın iki amacı vardır.

Birinci ve anlaşılması daha basit amaç, raporlamadır. SCD’lerde olan değişikliğin gelişimini de raporlamak isteyebilirsiniz.

İkinci işlevi daha az kullanılabilecek ama kullanılması gerektiğined kritik olan bir işlevdir: Geç gelen fact kayıtları varsa, mesela 3 ay önce işlenmesi unutulmuş bir transactionı sisteme girmeniz gerekiyorsa, ilgili boyutlarda o tarihteki geçerli satırla eşleme yapmanız gerekecektir. Bunu anlamanızın tek yolu da birden fazla versiyonu olan bu satırların geçerlilik aralığını tutan bu kolonlardır.

SSIS’le ve viewleri kullanarak bu işi nasıl yapacağınızı özellikle anlatmıyorum. Öncelikle kavramı doğru olarak anlamaya odaklanın. Sonrası kolay…

Bu yazı SSIS, Veri ambarı içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s