SQL Server’da periyodik kilitlenmeler


Diyelim bir SQL Serverınız var. Üzerinde de tabii en az bir tane veritabanınız. Veritabanınız belirli aralıklarla cevap veremez hale geliyor. Kullanım yoğunluğuna göre birkaç dakikada birden birkaç günde bire kadar değişebilecek bir aralıkla.

Bu cevap veremezlik durumu kısa bir süre sonra (belki 5-10 dakika) kalkıyor. Ve siz kafayı yemek üzeresiniz. Bir haftadır bu sorunla başbaşasınız, bu performansla bu programın kullanılabilmesi mümkün değil.

SQL Server’ın yeteneklerinin kısıtlarıyla ilgili karamsar düşünceler oluşturmaya başlamadan önce kendi yaptığınız ya da yapmadığınız konfigürasyonları düşünün.

Mesela yukarıdaki senaryoda, muhtemelen veritabanı dosya büyüklüklerini varsayılan ayarlarıyla bırakmış ya da iyi düzenlememiş olabilirsiniz.

Veritabanı dosyalarının bir başlangıç büyüklüğü bir de otomatik büyüme adımı tanımlanmalıdır. Başlangıç büyüklüğü olarak mesela bir yıl içinde veritabanının ulaşacağı büyüklüğü tahmin ediyorsanız onu atayın. (Tabii disk alanıyla ilgili bir sorununuz yoksa. Eğer bir sene içinde ulaşacağı büyüklükle ilgili bir disk alanı sorununuz varsa muhtemelen bir yatırım planlama sorununuz da vardır.) Otomatik büyüme için de minimum % 20 verin.

SQL Server’ın varsayılan ayarlarında otomatik büyüme açıktır. Bu otomatik büyüme sık olmayacaksa, çoğu zaman otomatikte kalması iyidir. Ancak başlangıç büyüklüğünü ve büyüme adımlarını küçük tutarsanız çok sık otomatik büyüme gerçekleşir ve bu da performansı çok olumsuz etkiler.

Veritabanı sistemleri ‘bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur’ ilkesine göre çalışırlar. Bu yüzden Veritabanı Yöneticisi diye bir iş alanı ve görev tanımı var. Veritabanlarınızı yönetimsiz ya da bahçıvansız bırakmayın. Yoksa o veritabanları rüyalarınıza girer, sizi kovalayıp ısıran bir köpek olur. Ya da bakarsan bağ olur, bakmazsan peşinden kovalayan köpek olur.

Bu yazı SQL Server içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s