BTHaber’le iş zekası röportajı


BTHaber’le iş zekası üzerine bir röportaj yaptık. Ham halini şimdiden burada sizlerle paylaşmak istedim:

İş zekası pazarının dünya ve Türkiye’deki gelişimini ve pazar büyüklüğünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

İş zekası alanında normal ölçekte değerlendirilebilecek bir büyümeden söz etmek doğru olmaz. Burada gerçekleşmekte olan bir kırılma noktasına doğru hızlı yolculuğumuzdur. J tipi bir grafiğin dik ve uzun bacağına doğru ilerlediğimizi düşünüyorum.

Bunu etkileyen temel faktörler iş zekasının yaygınlaşması için çok önemli olan bazı unsurlardaki önemli gelişmelerdir. Donanım yıllardır bir ucuzlaşma trendinde. İş zekası yöntemleri ve algoritmaları olgunlaştı ve akademisyenlerin alanından piyasa çalışanlarının alanına indi. Şirketlerin analizle önemli gerçeklere ışık tutacak bilgileri yıllar boyunca birikti.

Microsoft’un iş zekası alanında uçtan uca, SQL Server’dan Excel’e kadar bir yelpaze oluşturması da çok önemli bir gelişme oldu. Son zamanlarda Axa Oyak, Yeditepe Üniversitesi gibi çeşitli kurumlarda sadece ya Microsoft ürünlerine başarılı geçişler ya da sadece Microsoft uygulamalarıyla başarılı iş zekası uygulamaları gerçekleştirdik.

Buradaki en önemli kavram: Bir iş zekası uygulaması için gerekli temel uygulamaların tamamına SQL Server ve Excel kullanmakta olan bir firmanın zaten sahip olması. Başlangıçta bir lisans ya da donanım yatırımı olmadan iş zekası uygulaması geliştirebilmek çok önemli bir avantaj. Sonrasında da elde ettiğiniz faydaya paralel bir şekilde ve geri dönüşü yüksek donanım ve yazılım yatırımlarıyla ilerlemeniz mümkün.

Microsoft, tarihte ilk kez, çok düşük bir başlangıç yatırımı ve kontrol edilebilir devam eden yatırımla iş zekası uygulamalarının yaygınlaşabileceği bir ortam oluşturdu.

Böyle bir ortamda iş zekası uygulamaların gelişme hızını belirleyecek iki faktör var: Firmaların iş zekasıyla elde edebilecekleri faydaları ve bunu sağlamak için yapmaları gereken tasarımları doğru bir şekilde kavrama hızları. İş zekası tasarımları yapabilecek yetkinlikte danışmanların ve uygulamacıların artma hızı.

Bu alandaki teknolojik eğilimler ne yönde gelişiyor?

Ürün seti artık oturmuş durumda. Şimdiki gelişmeler, daha önce de yapılabilen işleri daha kolay, hızlı ve performanslı yapmayı sağlamaya yönelik. İş zekasının yaygınlaşmasında teknolojik gelişimden çok, yöneticilerin bu alanın sağladığı fırsatları kavramaları çok daha büyük bir önem arz ediyor.

Bu uygulamaların hayata geçirilmesi sürecinde kurumlar, kurum içinde nasıl bir ortam oluşturmalı?

Bu işe bir teknolojik ya da bilişim yatırımı olarak bakmamak gerekli. İş zekası, bir iş yatırımıdır. Gelirleri artırmak ve giderleri azaltmak yönünde önemli öngörüler oluşmasına imkan sağlar. Doğru yöne gitmek için en başından üst seviyede bir sponsorla yola çıkılmalı ve teknik açıdan güçlü, işi iyi tanıyan, yönetim perspektiflerine sahip farklı oyuncuların bir arada çalıştığı bir takım oluşturulmalıdır. En azından ilk bir yıllık süreçte uzman dış danışmanlık kullanılması doğru hedefe hızlı gitmek için çok büyük fayda sağlayacaktır.

İş zekası uygulamalarını hayata geçirme sürecinde kurumlar en çok hangi konularda zorlanıyorlar?

Araçlar olgunlaştı ama onların bir arada nasıl kullanılacağını bilmek zor. Ayrıca hem işten, hem teknikten, hem veriden, hem veritabanından, hem istatistikten anlayacak kişiler bulmak çok zor. Farklı alanlardaki kişilerle konuşabilecek ve onlara ortak bir vizyon oluşturabilecek danışmanlarla çalışan firmalar, bu zorlukları çok daha rahat aşabiliyorlar.

Sektörel ve ölçek açısından hangi kurumların bu uygulamalara ihtiyacı var?

Var olan verilerini analiz etmede, raporlamada, geleceği planlamada, yönelimleri tespit etmede yetersizlik hisseden, bu alanlarda ilerleme sağlayabileceğini düşünen tüm firmaların iş zekası uygulamalarına ihtiyacı vardır.

Bunun tercümesi, belki de bütün firmalar. Ama firmanın veri toplama konusunda belirli bir olgunluğa ulaşmış olması şart.

Yeni kurulmakta olan, birikmiş verisi olmayan bir firma da iş zekasıyla ilgili tasarımlarını baştan yaparak sonradan çekeceği pek çok baş ağrısından kurtulabilir.

Özellikle hepimizin kaynaklarını yöneten ve hepimize hizmet veren kamu kurumlarının iş zekasından yararlanması, tüm toplumun aldığı hizmetlere ve refah seviyesine çok önemli geri dönüşler sağlayacaktır. Suç ve suçlu analizinden tutun sağlıkla ilgili eğilim ve sorunların analizine, iklim koşullarının analiz edilip gelecek tahminlerinin oluşturulmasına kadar aklınıza gelebilecek pek çok konuda iş zekası uygulamaları büyük başarı sağlayabilir. Bu alanların bir kısmıyla ilgili kamuda tanıdığımız ve danışmanlık yaptığımız çok değerli kişiler şimdiden yol almaya başlamış durumdalar.

Bill Gates’in vakfının AIDS gibi tüm insanlığa büyük zararı olan bazı hastalıklara karşı iş zekasının olanaklarından yararlanarak çözüm geliştirmeye çalıştığını düşünürseniz, ufkun nerelere kadar ulaşabileceği biraz daha iyi anlaşılabilir.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s