Project Server’da user, group, category, template


Project Server güvenliğini yapılandırırken user, group, category ve template adlarında dört ayrı kavramla karşılaşırsınız. Nedir bunlar?

User kullanıcıyı ifade eder. Çoğu durumda kullanıcılara tek tek yetki vermek yerine bunu gruplarla yapmayı tercih edersiniz. Böylelikle izinleri yönetmeniz kolaylaşır. Bu durumda group’un ne işe yaradığı ortaya çıkıyor. Kullanıcıları gruplarsınız ve izinleri gruplara atarsınız.

Öte yandan izinlerin kendilerini de gruplandırmak ve seviyelendirmek gerekir. Tanınan hak hangi seviyede olacak? Tüm organizasyon seviyesinde mi? Kullanıcının kendisinin sahip olduğu projelerde mi?.. Bu gibi ayarlamaları category’ler sayesinde yaparsınız.

Peki template’ler nedir? Templateler de izin grubudur. Ama kullanımda etkiye sahip değildirler. Sadece izinleri atarken kolayca atayabilmek amacıyla gruplandırılmaları için kullanırlar. Bir grup ya da kullanıcının bir category seviyesinde sahip olduğu hakları atarken, checkbox’ları tek tek işaretlemek yerine daha aşağıki combobox’tan bir template seçip yandaki düğmeye basarak bu template’e dahil olan hakları tek hamlede uygulayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Bu yazı Proje yönetimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s