Project Server 2007 kurmadan önce: SQL Serverın kullandığı collation’a dikkat


Dokümantasyona bakarak her ayrıntıya dikkat ederek kurulum yapsanız bile bu tuzağa düşebilirsiniz:

Project Server kurarken, dokümantasyona göre, SQL Server 2005’in collation’ı konusunda Case Insensitive, Accent Sensitive, Kana Sensitive, Width Sensitive olmasına dikkat etmeniz gerekir. Dil konusunda ise bir şey söylenmez. İsterseniz Jamaika diline göre bile ayarlayabilirsiniz, ama Türkçe’ye ayarlamayın!

Türkçe’de biliyorsunuz bir ‘ı’ harfi var. Bildiğim kadarıyla dünyada başka bir alfabede bu harf yok. İşin garibi İngilizce’de de ı harfi yok ama i harfini büyük yazarken noktasız yazıyorlar. Bu durumda bizim büyük ı ile onların büyük i aynı oluyor. Microsoft dahil olmak üzere pek çok büyük yazılım üreticisi de her yeni ürünlerinde bu tuzağa tekrar düşüyor.

Project Server 2007’de de aynı sorun var. Eğer SQL Server collationı olarak Türkçe kullandıysanız, kurulum sorunsuz bitiyor ama Project Server veritabanında bazı prosedürleri çağırırken bu ı – i sorunu yüzünden ne olduğu pek kolay da anlaşılmayan bir hata veriyor.

Siz en baştan önleminizi alın da tam iş bitti derken, bir project professional bağlantısı yapıp Servera proje kaydetmeye çalışırken ya da enterprise resource eklemeye çalışırken saçınızı başınızı yolduracak bu hatayla karşılaşmayın.

Bu yazı Proje yönetimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s