Proje planında tampon zamanları nasıl yönetmeli?


Proje planını yaptınız. Ama biliyorsunuz ki, evdeki hesap çarşıya uymaz. Projenizi güvenceye almak için tampon zamanlar kullanmanız gerekir.

Ne yapmalı?

Temelde üç strateji kullanılabilir:

Toplam bir tampon zaman belirleyip özellikle kritik işlere uygun oranlarda dağıtmak. Kullanılabilecek bir stratejidir. Sakıncalarını göz ardı etmemeniz koşuluyla: Görevlere dağıtılan tampon zaman görevin normal zamanı olarak algılanmaya başlanabilir. Ne kadar iyi bir proje yönetimi yapsanız da, çalışanların bazılarında bu eğilimi engelleyemeyebilirsiniz.

Toplam bir tampon zaman belirleyip, önemli kilometre taşlarından önce bu zamanı ayrı birer görev olarak dağıtmak. Bu strateji benim favorimdir ve bence üsttekine göre daha iyidir. Hem tampon zamanı projenin çeşitli aşamalarına uygun bir şekilde dağıtmış olursunuz, hem de doğrudan insanlara atanmış görevlere yedirmediğinizden her bir görevdeki zaman baskısını hafifletip tampon zamanınızı boşa harcamamış olursunuz.

En iyi senaryo ile yola çıkmak. Bana göre asla uygulanmaması gereken bir stratejidir. Belki hesap vereceğiniz kişilerle dürüst bir diyaloğunuz olduğu için bu stratejiyi seçmiş olabilirsiniz. Ne de olsa gerçekten gecikme gerektirecek bir durum olduğunda gerekli anlayışı göreceksinizdir! Unutmayın ki normal zamanlarla kriz zamanlarında insanların algıları, iletişimleri, davranışları aynı değildir. En iyi senaryoya göre belirlenmiş bir deadline’ı kaçırdığınız andaki hava pek hoş olmayabilir.

Bu yazı Proje yönetimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s