Konsol, bir başka şehir efsanesi…


Onu dashboard olarak da duymuş olabilirsiniz.

Eğer dolaştığınız şehir dijitalse, web sokakları ve bloglar şehrinizin sokaklarından daha tanıdıksa, iş yönetimi gibi alanlara ilgi duyuyorsanız, dashboard, konsol, kpi gibi kavramları bolca duymuşsunuzdur.

Temel ilke şu: Nasıl ki bir arabanın ya da uçağın konsolu size bir çırpıda ne olup bitiyor olduğunu en kritik açılardan hızlı bir şekilde sunuyorsa, bir firmanın konsolu da üst yönetime firmadaki hal ve gidişi böyle sunmalı.

Ama unutulan iki şey var:
Birincisi, araba ya da uçaktaki konsol, mükemmel geliştirilmiş bir motor ve hareket sistemi, mükemmel bir otomasyon ve daha kimbilir neler üzerine kurulmuştur.
İkincisi, araba ya da uçakta, pilot konsoldan aldığı bilgiler doğrultusunda hemen aksiyon alabileceği ve sistemin yönünü, çalışma şeklini vb değiştirebileceği araçlara sahiptir.

Eğer mükemmele yakın bir otomasyon altyapısı kurmamış durumdaysanız, konsol size göre değildir. Çünkü doğru bilgileri gösteremez.

Eğer göstergelerin çeşitli durumları için daha derin araştırma yapmak üzere kullanılacak araçların neler olduğunu ve sistemin hal ve gidişini değiştirecek tepkilerin neler olduğunu bilmiyorsanız, konsol size göre değildir. Sadece bir süs olur o zaman; anneannenizin renkli televizyonunun üzerinde durup duran ve televizyonu seyrederken kaldırıp sonra indirmekten yorulduğunuz dantel örtüden çok da farklı bir işlevi yoktur.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s