Kimball Group’tan BI için neden Microsoft sorusuna cevap


Kimball Group iş zekası alanında en önde gelen kurumlardan biri. Yaklaşık 20 yıldır bu alanda önderlik yapıyor. Yazılım üreticileri iş zekasında bu grup tarafından üretilmiş pek çok kavramı uygular hale geldiler. Bu trend halen de sürüyor.

Kimball Group, geçtiğimiz seneye kadar kitaplarını teknoloji bağımsız olarak çıkarıyorken, geçtiğimiz yıl Microsoft araçseti üzerine özel bir kitap çıkardı. Aşağıdaki metin bu kitaptan:

Neden Microsoft Araç Seti?

Microsoft teknolojilerini kullanarak bir DW/BI (Data Warehouse / Business Intelligence) sistemini nasıl inşa edeceğimizi tarif etmeye devam etmeden önce, şu soruyu sormak yerinde olur: Microsoft araç setini ilgi çekici kılan ne?

Bütünlük: İşletim sisteminden, veritabanı motorlarından ve geliştirme ortamlarından Office ve Excel masaüstüne kadar sadece Microsoft yazılımı kullanarak bütün bir DW/BI sistemi inşa edebilirsiniz. Tüm bileşenlerin etkin bir şekilde birlikte çalışacağına duyacağınız güvende ekstra bir rahatlık alanına sahipsiniz.

Düşük Sahip Olma Maliyeti: SQL Server’ın lisanslama maliyetleri diğer yazılım üreticilerinin karşılaştırılabilir ürün kümelerine göre daha düşük olagelmiştir; ancak toplam sahip olma maliyeti, lisanslama maliyetlerinin yanısıra, sürekli destek, eğitim ve operasyon maliyetlerine de bir o kadar bağlıdır. Microsoft, SQL Server sistemlerinin rakip ürünlere göre daha az yönetsel kaynak gerektirdiğini iddia etmektedir. Organizasyonunuzda .NET programlama yetenekleri zaten var olabilir. Eğer öyleyse, DW/BI sisteminizi özelleştirmek ve genişletmek gerçekten kolay olabilir.

Açıklık: Her ne kadar tüm bir DW/BI sistemini Microsoft yazılımıyla inşa etmeniz mümkünse de -ki bu kitap bunun nasıl yapılacağını anlatıyor- böyle davranmak zorunda değilsiniz. Microsoft DW/BI çatısının her hangi bir bileşeni üçüncü bir parti ürünü için çıkarılabilir ve pek çok müşteri Microsoft DW/BI sistemlerini heterojen ortamlarda oluşturmaktadırlar.

Yüksek Performans ve Ölçeklenebilirlik: Bu kitabın yazıldığı sıralarda, terabaytlık hacimlere sahip DW/BI sistemleri hayli yaygın ve 10-20 TB çok da nadir değil. DW/BI sistemleri klikleme akışı ve RFID veri akışları gibi alt seviye işlemlere dayanmaya yöneldikçe, ortalama büyüklükte organizasyonlar bile kendilerini “terabayt kulübü”nde bulabilirler. Microsoft bu eğilimi fark etmiş durumda ve ürünlerini özellikle de SQL Server bileşenlerini yüksek veri hacimlerinde iyi performans göstermek üzere test etmiş bulunuyor.

İş Zekasında Microsoft Yatırımı: SQL Server 2005 iş zekası çözümleri, bir arada dikişsiz değilse bile çok profesyonel dikişlere sahip olarak çalışan gerçek araçlardan oluşmaktadır. Araçlardan bazıları -özellikle Analysis Services- türünün en iyileri. Tüm ürünler rakipleri olan tek başına çalışan ürünlerle, sadece kendi özellikleriyle de rekabet edebilir durumdalar. Microsoft açık bir şekilde mükemmel iş zekası uygulamaları geliştirmeniz için gerekli araçları inşa etmeye kendini adamış bulunuyor. Ve Microsoft’un uzun bir süre boyunca etrafta olacağına mantıklı bir güven duyabilirsiniz.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s