Bir iş zekası projesinde kaçınılması gereken 10 tuzak


Blogumu takip eden biriyseniz, Ralph Kimball’i tanırsınız. Ralph Kimball’den iş zekası projelerinde kaçınılması gereken 10 temel tuzak. Daha tehlikeliye doğru ilerleyerek 10 numaralıdan başlayalım:

Tuzak 10: İşle ilgili gereklilikler ve hedeflere odaklanmak yerine teknoloji ve verinin kendisiyle büyülenmek ve o bakış açısında kalmak.

Tuzak 9: Veriambarının sponsoru olarak etkili, erişilebilir, tutarlı ve vizyon sahibi bir yönetici sağlayamamak.

Tuzak 8: Adımlı, yine meydan okuyucu olmakla birlikte yapılabilir hedeflerden oluşan çevrimler yerine, galaktik ölçülerde pek çok yıla yayılan tek bir proje peşinde koşmak.

Tuzak 7: Normalize bir veri yapısı oluşturmak için yoğun çaba sarf etmek, ama bunun boyutlu modele dayalı yaşayabilir bir sunu alanına aktarımına sıra gelince bütçenin ya da yönetimin enerjisinin bitmiş olduğunu fark etmek.

Tuzak 6: Arka plandaki operasyonel performans ve geliştirmenin kolaylığına ön tarafta sorgu performansı ve kullanım kolaylığından daha fazla dikkat sarf etmek.

Tuzak 5: Önyüzdeki sorgulanabilir olduğu varsayılan veriyi gereğinden fazla karmaşık yapmak. Teknik yönü güçlü olan veritabanı tasarımcıları bu hataya düşüyorlarsa, bir yıl kadar kullanıcılarla birlikte önyüzle ilgili konularda çalışmaları tavsiye edilir.

Tuzak 4: Paylaşılan ve uyumlu boyutlarla birbirine kurumsal ölçekte bağlanan veriler yerine, konu bazında birbirinden bağımsız ve ortak boyutlar kullanmayan alt sistemler geliştirmek. (Data mart kavramı size çok yakın geliyorsa, bu konuda bir sorununuz olabilir.)

Tuzak 3: Sunum alanının boyutlu yapısına sadece özet verileri yüklemek.

Tuzak 2: İşin, işin gerikliliklerinin ve analizinin, arka plandaki verinin ve kullanılan teknolojilerin statik olduğunu düşünmek (kendi eklemem: ya da bunlarda olabilecek değişiklikleri ve etkilerini hiç düşünmemek.)

Tuzak 1: İş zekası uygulamasının başarısının doğrudan kullanıcı kabulüne bağlı olduğunu kabul etmekte ihmalkarlık. Kullanıcıların kabullenip kullanmaya başlamayacağı bir sistemin varlık sebebi ortadan kalkmış demektir.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s