Analiz için gerçek zamanlı veri iyi midir?


İş zekası uygulamalarında, zaman zaman verinin müşterilerinin gerçek zamanlı veri isteği üzerinde çok direndikleri görülür.

Her hangi bir anda, önceki akşamki veri ile değil de en taze veri ile çalışıyor olmak gerçekten çok daha iyi gibi geliyor ilk başta. Ama acaba gerçekten öyle mi? Biraz da yapmak istediğinizin ne olduğuna bağlı. Sadece anlık olarak eklenmiş tüm verileri görmek istiyorsanız, yani odağınız aslında raporlama ise, taze verinin dahil olması işinize gelir.

Ya peki asıl amacınız detaylı analiz yapmaksa? Bu durumda iş zekası uygulamasının sürekli güncelleniyor olması işinize gelmeyecektir. Saatlerce uğraşarak yapacağınız bir analizde, her sorgu gönderidğinizde verinin biraz daha değişmiş olması, veri setini kavramanızı ve analizinizi sağlıklı bir şekilde yapmanızı engelleyecektir. Bu durumda muhtemelen verinin bir andaki halini Excel’e falan alarak çalışmaya başlayacaksınız ki, merkezi bir iş zekası çözümünün düşünülmesinin temel sebeplerinden birisi bu tür dağıtık ve hataya açık çalışmaların engellenmesidir.

Bir daha düşünün. Odağınız ne: Raporlama mı analiz mi? Odağınız aslında analizse, sisteminizi her akşam güncellenir yapıp daha güncel olması gereken sayılı raporları da doğrudan OLTP sisteminden besleyebilirsiniz.

Bu yazı KırkAmbar içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s