SSIS AWE desteğini kullanamıyor, ama çok da önemli değil!


32 bit bir sistemle 64 bit bir sistem arasındaki en önemli fark, 64 bit sistemin çok daha fazla bellek adresleyebilmesidir. 32 bitlik bir sistem normalde 4 GB bellekten fazlasını kullanamaz (Windows işletim sistemlerinde). Ama Windows’un AWE (Addressing Window Extensions) özelliği bu sınırı aşmanızı sağlar.
32 bitlik bir Windows işletim sisteminin bir diğer özelliği de bir process (işlem) için 2 GB maksimum bellek vermesidir. Boot.ini’ye konulacak 3GB switch’iyle bu sınırı 3 GB’ye çıkarabilirsiniz. Ama AWE desteği olmadan yapabileceğiniz bu kadardır.

Ve SSIS AWE desteğini kullanamıyor. SQL 2005 bu destekten yararlanabilirken, SSIS paketlerinin yararlanamaması garip gelebilir. Üstelik SSIS paketleri belleği yoğun şekilde kullanma potansiyeline sahip bileşenlerdir. Ancak bir özel durum, bu desteğin önemli olmamasına sebep oluyor: Veritabanı tek bir proses olarak çalışırken, SSIS paketleriniz bağımsız ya da birbirlerini tetikleyen ayrı prosesler olarak çalışabilirler.

Ayrı ayrı paketler yapıp ayrı ayrı tetiklerseniz, farklı prosesler çalışacak ve herbirinin kendi bellek alanı bulunacaktır. Hatta bir paket içinden başka bir paketi çalıştırırken bile “out of process” çalıştırabilmeniz, yani kendi bellek alanına sahip olmasını sağlamanız mümkün.

Bu özel durum yüzünden SSIS’de yüksek miktarda bellek kullanmak için AWE desteğine zaten ihtiyacınız yok.

Bu yazı SSIS içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s