SSAS’den çektiğiniz raporda her satırda toplam değer tekrarlanıyorsa!..


SSRS (Reporting Services) kullanarak bir rapor oluşturacaksınız ama standart bir SQL raporu değil. OLAP küpleriniz var (SSAS 2005) ve bunlardan birine bağlanarak rapor oluşturmak istiyorsunuz. Öyle ya, SSAS’in OLTP’ye göre getirdiği çok yüksek performans kazanımından yararlanmak istiyorsunuz.
Raporunuz için kaynak olarak Analysis Services veritabanı kullanacağınızı belirttiniz ve ilgili sunucuya bağlanıp veritabanını seçtiniz. Rapora konu olacak measure group’tan istediğiniz measure’ı sürükleyip rapor datası alanına bıraktınız. Sonrada bir hiyerarşi seçip sürüklediniz, ama o da ne!
Oluşan satırların tümünde, aynı değer -genel toplam- tekrar ediyor. Oysa her satırda ilgili satırın gerektirdiği bir alt kırılım toplamı yer almalıydı.
Acaba, bu measure’la ilgisi olmayan bir hiyerarşi mi seçtiniz? Ama öyle olsa boş gelmesi gerekmez miydi satırların?
Gerekmezdi. Bu davranışı denetleyen özellik, measure group’a ait. Özelliğin adı: IgnoreUnrelatedDimension. Analysis Services Cube Wizard’ı bu özelliği True olarak ayarlıyor. True olduğunda da davranış olarak ilgisiz measure’lar için toplamı tekrarlıyor. False olduğunda null dönüyor, ama default’u false değil!

Aklınızda olsun…

Bu yazı SSAS, Tabular Mode ve PowerPivot, SSRS ve PowerView içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s