SQL Server error log yeri ve geçmişi


SQL Server’ın error log’unu kullanmanız gerekirse, logun yeriyle ilgili aşağıdaki metin size faydalı olacaktır. Ama dikkatinizi çekmek istediğim bir başka nokta daha var, aşağıdaki alıntıdan sonra onu da aktaracağım.

“View the SQL Server error log by using SQL Server Management Studio or any text editor. By default, the error log is located at Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.n\MSSQL\LOG\ERRORLOG and ERRORLOG.n files.

A new error log is created each time an instance of SQL Server is started, although the sp_cycle_errorlog system stored procedure can be used to cycle the error log files without having to restart the instance of SQL Server. Typically, SQL Server retains backups of the previous six logs and gives the most recent log backup the extension .1, the second most recent the extension .2, and so on. The current error log has no extension.”

Kritik nokta, logun service her yeniden başladığında yeni bir kopyasının başlatılması ve geriye doğru varsayılan ayarda 6 kopya tutulması.

Şöyle bir senaryo düşünün. Sorun var, müdahale etmek için hizmet vermeyi durdurmuşsunuz. Çeşitli şeyleri denemek için service’ı yeniden başlatmanız birkaç kere gerekmiş! Sonradan error loga bakmak aklınıza geldiğinde, arşivden sizin işinize yarayacak log kalkmış olabilir!

Aklınızda bulunsun.

(Olası çözüm: Service’i restart etmenizi gerektirecek işlere başlamadan önce, errorlogun arşivlerinin bir kopyasını incelemek üzere bir yere alabilirsiniz.)

Bu yazı SQL Server içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s