SQL Server 2005 Tanımları


Beni ilk ziyaretiniz ise sizin için küçük bir not:
Merhaba!
Sanırım SQL
Server’la ilgili araştırdığınız bir şey var. Hemen soldaki etiketler
başlıklı
bölümden SQL Server’ı tıklayarak buradaki SQL Server’la ilgili
diğer yazılarıma
da göz atabilirsiniz. Özellikle iş zekası ile ilgili
iseniz, iş zekası etiketini
tıklamanızı tavsiye ederim. İlgilendiğiniz
konuyu burada bulamadıysanız ve
benim mesela o konuyla ilgili bir girdi
yazarak yardımcı olabileceğimi
düşünüyorsanız, aşağıya bir yorum ekleyerek
dileğinizi belirtmeyi deneyin.
Görüşmek üzere.

Mustafa Acungil.

SQL Server 2005’ten bazı tanımları aşağıda bulabilirsiniz. Size basit bir test önerisi: Önce başlığa bakın, biliyor musunuz? Sonra açıklamaya bakın, doğru biliyor musunuz? Buna göre kendinizi puanlayarak, toplam içindeki yüzdeye bakabilirsiniz…
Fazla sertifikasyon sınavına katılmaktan, herşeyi bir ‘ölçüm aracı’ olarak görmeye başladım sanırım. : )

Analysis Services
Analysis Services bileşeni, OLAP ve veri madenciliği işlevselliği sağlar. Analysis Services çok boyutlu küpleri veri analizi ve hızlı müşteri bilgi erişimi sağlamak için yönetmek üzere, tek bir bilgisayarda bir ya da daha fazla sunucu kopyasını destekler.

CLR integration
CLR, .NET framework’ün ana parçasıdır ve tüm .NET kodlarının çalışacağı ortamı sağlar. CLR entegrasyonunu kullanarak, .NET uyumlu dil kodlarını SQL Server 2005 içinde yazabilir ve yürütebilirsiniz.

full-text catalog
Bir veritabanı içindeki tablolar için tüm full-text indeksleri depolar.

full-text index
Tüm full-text kelimeleri ve verilen bir tablo için yerlerini depolayan full-text katalog bölümüdür.

full-text query
Bir SELECT ifadesidir. Kelimeler, kelime öbekleri ya da kelime ve kelime öbeklerinin çeşitli biçimlerini karakter bazlı kolonlarda (char, varchar, text, ntext, nchar, nvarchar) arar. Arama kriterlerine uyan satırları döndürür.

full-text service
Full-text sorgulamayı gerçekleştiren SQL Server bileşeni.

HTTP endpoints
HTTP uçnoktaları T-SQL DDL kullanılarak oluşturulur ve yönetilir. Bir HTTP uçnoktası oluşturmak, SQL Server 2005’e HTTP/SOAP erişimine imkan tanımanın ilk adımıdır. Her uçnoktanın bir ismi ve biraraya geldiklerinde uçnoktanın davranışını tanımlayan bir opsiyonlar seti vardır.

Integration Services
Veri ambarları için ETL (çek, çevir ve yükle) paketleri dahil olmak üzere yüksek performanslı veri entegrasyonları oluşturmak için bir platformdur. Integration Services hizmetlerine şunlar dahildir: Paketleri oluşturmak ve hatalarını ayıklamak için grafik araçlar ve sihirbazlar; Integration Services’ı yönetmek için bir yönetim servisi; Integration Services’ı programlamak için API’ler.
Online Analytical Processing (OLAP)
Analiz için veriye hızlı erişim sağlayan çok boyutlu yapıları kullanan bir teknolojidir. OLAP için kaynak data genellikle ilişkisel veritabanlarındaki veri ambarlarında tutulur.
replication services
Veriyi ve veritabanı nesnelerini veritabanları arasında kopyalayıp dağıtan ve tutarlılık için veritabanları arasında senkronizasyon yapan bir prosestir.

Reporting Services
Microsoft SQL Server 2005 Reporting Services, çeşitli ilişkisel ve çok boyutlu veri kaynaklarından içerik çeken, çeşitli formatlarda görüntülenebilen raporlar yayınlayan, güvenlik ve üyelikleri merkezi olarak yöneten, kurumsal raporlar oluşturmak amaçlı sunucu tabanlı bir platformdur. Oluşturulan raporlar bir web bağlantısı üzerinden, bir Microsoft Windows uygulamasının ya da SharePoint portalinin parçası olarak görüntülenebilir. Reporting Services, raporlar ve rapor modelleri oluşturup yayınlamak için grafik araçlar ve sihirbazlar; yönetim için report server yönetim araçları; Reporting Services nesne modeliyle programlama yapmak ve bu modeli genişletmek için de API’ler içerir.

Service Broker
Service Broker, Database Engine’in (Veritabanı Motoru) bir parçasıdır ve SQL Server için kuyruklama ve güvenilir mesajlaşma sağlar. Veri ve mesajları TCP/IP’yi asenkron kullanarak iletmenizi ve almanızı da sağlar. Böylelikle etkileşimli yanıt zamanı kısa olur ve SQL Server veritabanı ile SQL Server kurulumları arasındaki üretilen iş hacmi artar. Ayrıca CLR entegrasyonu sayesinde, Service Broker daha fazla iş mantığını (business logic) doğrudan veritabanına yerleştirmenize imkan tanır.

Tabular Data Stream (TDS)
SQL Server’ın iç istemci-sunucu veri transfer protokolüdür. TDS işletim sistemi, sunucu versiyonu ve network ortamından bağımsız olarak istemci ve sunucu ürünlerinin iletişim kurmasını sağlar.

Bu yazı SQL Server içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s